Mesajı Okuyun
Old 04-05-2007, 12:26   #1
Konuk gül

Varsayılan nafaka davası için ne gibi kanıtlar sunmalıyım

Merhaba,çalışmalarınızda başarılar dilerim.
1998 yılında boşandım şu an 15 ve 12 yaşlarında olan oğullarımın velayetini aldım.Mahkemede eşimi boşanmaya razı edebilmek için nafaka istemiyorum demiştim.Ama şimdi gücüm yetmediğinden (öğretmenim ama borçlarım var)çocuklarım için dava açtım.
Eski eşim yeniden evlendi iki çocuğu daha var,eşi çalışmıyor.Mahkemeye cevabında ev eşyası aldığı için nafaka ödeyemeyeceğini bildirmiş,bir sürü fatura filan yollamış,ayrıca benim nafaka istemeyeceğime dair sözümü hatırlatıyor.
Bir de 7-8 aylık bir maddi yardım dışında-ki onun da belgesi yok,ama yardım yaptı-yıllardır yardım yapıyormuş gibi bir ifade kullanmış.Benim bu cevaba karşı bir cevap yazmam şart mı,mahkeme günü açıklama yapsam olur mu?Ayrıca benim fatura vs göstermem gerekir mi?Çocukların okul vs masraflarını hakim dikkate alır mı?Onun borçları geçici bir dönem olduğuna göre yine de nafakaya hükmedilemez mi?Bir de diyelim nafakaya hükmedildi,borçlarını ödeyene dek bekledim,bu süredeki nafakayı sonradan ödemek zorunda olur mu?Çok uzattım herhalde ama,nafaka çıkarsa maaşından kestirmek için ne yapmalıyım?Hepinize çok teşekkür ederim.Davam 17 mayısta.