Mesajı Okuyun
Old 29-05-2017, 11:54   #7
Av. Meltem ERTÜRK

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Mesajınızda çok şey sormuşsunuz. Yanlış bilgiler de mevcut. Benim de detaylı cevap yazacak zamanım yok. Ama kısaca yanlış yoldan gittiğinizi yazabilirim.

1- Siz icra takibini "Muris X'in mirasçısı Hüsamettin Kesekağıdı" şeklinde mi, açtınız? İfadenizden böyle olmadığını anlıyorum. O zaman kiracının "Ben murisin kiracısıyım, sizi tanımıyorum" şeklinde itiraz etmesi haklı. Bence yeni bir takip yapın.

2- İcra takibini açarken yukarıdaki gibi doğru isimle açsaydınız bile, "itirazın iptali" davasını açmayın derdim. Çünkü iştirak halinde(muhtemelen öyledir) mülkiyet sözkonusu ise tüm paydaşlar icra takibi açmalıydı. Dava sırasında davaya muvafakat alabilirsiniz ama geriye dönüp icra takibine muvafakat alamazsınız. O nedenle davanız red edilir.

Şimdilik bu kadar.

Sayın üstat;

Sizlerden özür dilerim mesajınızı yanıtsız bırakmışım. Dosyayı kısa süreliğine rafa kaldırınca aklımdan çıkmış kusuruma bakmayın. Evet çok şey sormuştum ancak meslekteki heyecanıma verin. Ne yapacağımı bilemediğimden olsa gerek.

Evet tahmininiz doğru, sadece mirasçılardan tek birinin ismi ile takip başlattım, hatta öncesinde sadece onun ismiyle ihtarname gönderdim. Ama bunlar, "zorunlu dava arkadaşlığını" bilmediğimden değil, salt müvekkilin ısrarı ve isteği üzerine oldu. Şimdi "eh peki sen bilirsin" deyip itirazın iptali açarım ama dediğiniz gibi reddedileceği aşikar.

Tavsiyeleriniz üzerine epey kafa patlattım. Şöyle yapabilir miyim?: Duran icra takibi için itirazın iptali açmasam, doğrudan doğruya alacak davası açsam. Yine tüm mirasçıların birlikte hareketi lazım biliyorum fakat mirasçıların muvafakatı için hakimden süre istesem?

Çünkü mirasçılar noterden muvafakat ederken dosya esas vs bildirmeleri gerekiyor diye öğrenmiştim, o yüzden de davanın açılmış olması lazım ki muvafakat edebilsinler