Mesajı Okuyun
Old 23-02-2008, 12:11   #1
ALTINCABA

Rahatsiz Takla Atan MÜvekkİl

Bundan birkaç gün önce bir vatandaş kendisini hacıya göndermeyi tahhüt eden ve karşılığında para alan seyahat firmasının bu tahhüdü yerine getirmediğini, verdiği paraları da gerialamdığını hammal olarak çalıştığını ve bu parayı 10 yılda biriktirdiğini söyleyerek danışmak istedi. Bizde tırizm ve hac yolculuklarının belirli kaideleri olduğunu firmaların bunu ihlal etmesi halinde ağır tazminat yükü altında kalacaklarını anlattık. gelgelelim bu vatandaşımız vekalet çkardı ve davasına bakmamızı talep etti. İnsanın içindeki o manevi duygular baskın çıkınca bu vatandaşa acıdık ve davasını kabul ettik. Dedikki pekala davanızı üstlenelim fakat bu yol yargı yoludur bir dava açıldımı artık konu mahkemede biter. Kendisi karşı tarafla birden çok kez görüştüğünü ama anlaşamadığını tek yolun bu olduğunu söyledi. Başladık davaya kanunları aradık taradık firma hakkında şikayette bulunduk birde tazminat davası açtık tabi bunları yaparken müvekkilin haline olan üzüntümüz neticesinde kendisinden masraf almadık sözleşme yaptık masraflarda dahil iş bittikten sonra kazanılacak olan paradan uygun miktarı hesapladık. müvekkilim her 3 günde bir fikir değiştirerek büromuza geldi. 1. gün kendisini aradıklarını fakat x miktardan aşağı para verirlerse kesinlikle anlaşmak istemediğini bizi de ararlarsa davayadevam etmemizi istedi. Bir müddet sonra karşı tarafın avukatı arad ve bir teklif sundu bizde müvekkilimiz anlaşmak istemediğinden bunun olamıyacağını en az xmiktarı istediğimizi söyledik bu miktar da davada talep etiiğimizden daha düşüktü. Bir sonraki gün cuma namazına gittiğini ve namaz kılarken aniden bir hisse kapıldığını davasından vaz geçmek istediğini söyledi. Bir gün sonra yine sinirli bir şekilde geldi ve kesinlikle anlaşmaka istemediğini "aman avukat bey bunların burnundan getirelim" sözü ile ifade etti. bir sonraki sefere de beni karşı tarafın avukatı aradı müvekkiliniz burada kendisi bizimle bir protokol imzaladı daha önceki teklifimizde bizden istediğiniz x miktarın sizin talebiniz olduğunu ve kendisinin bundan haberi olmadığını söylüyor dedi. efendim saygıdeğer müvekkilimiz gidip karşı tarafa ben sizden bişey istemedim hepsini avukat bey istedi benim ne öyle bir talepten nede sizden istediği paradan haberim var demiş. Siz kendisi ile ne kadara anlaşmıştınız size ne kadar ödeyelim dedi. Bu müvekkilimizin söylediği her sözü ve isteyeceği her şeyi bir üstadımın tavsiyesi üzerne tutanak altına alıp kendisine imzalatmıştım. Şimdi ben bu adama ne yapıyım bu kadar manevra bu kadar takla bir müvekkil neden atar. Avukatlar böyle bir durumu sezdiğinde ne yapmalı hemen davadan ayrılmalı mı anlaşmaya izin verip vekaletini alıp çekilmeli mi yoksa müvekkilin kendisine attığı kazığa bir cevap mı vermeli. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum bu ve benzeri durumlarla da karşılaşmamanızı diliyorum.