Mesajı Okuyun
Old 01-03-2002, 23:52   #1
EnginTi

Varsayılan Polis Kuvvetinin Yetkileri Ve Görev Sınırları

Kız arkadaşımın evinin önünde arabamı park edip kız arkadaşıma sarılarak vedalaşırken
bir ekip otosu yanımızda durdu ve 20 sn kadar bizi seyrettikten sonra bir polis ekip otosundan inip benim otomun sol tarafına gelerek aşağıya in evladım dedi.( 37 yaşındayım )
Bende "neden beni otomobilimden aşağıya indiriyorsunuz, sucum ne ?" memur bey cevabını verdim.
Polis memuru sizi arayacağım "beyefendi" cevabını verdi. Kız arkadaşım korkmuştu ( 29 yaşında )uzatmamak için indim.
Beni aradı ve arabamın evraklarını ve kimliklerimizi istedi. Kontrol ederken sorunun ne olduğunu sordum.
Memurda bana nerde oturuyorsun ve ne iş yapıyorsun sorusunu sordu. Asya yakasında oturduğumu öğrenince ( Kız arkadaşımın oturduğu yer Avrupa yakasında )
Burda hakimler savcılar ve kodamanlar oturuyor. Buraya park edip böyle şeyler yapamazsınız cevabını verdi.
Bunun üzerine durduğum noktada park yasağının olmadığını, kanunlar çerçevesinde park edilmez levhasının olmadığını sokağın ara bir sokak olduğunu, buraya
park edebileceğimi söyleyince de , park levhası olmamasına rağmen, başka arabalarında park etmiş olmasına rağmen
park edemiyeceğimi, karşıdaki binlarda hakimlerin, kodamanların oturduğunu, başka bir mahallede olsaydınız yaptığınız şey yüzünden dayak bile yerdiniz, ben şahsen evimin önünde arabanın içinde böyle bir durumda olan insanları istemem diyerek cevap verdi. Bu cevabın üzerine aslında niyetinin herhangi bir kontrol değil beni rahatsız etmek olduğunu anladım.
Beni korumakla görevli olan bir insanın bunları söylemesine inanamadım.
Web sitenizde Polisin Yetkileri hakkında herhangi bir dökümantasyon bulmadım.
Bu ve buna benzer durumlarda haklarımız nedir ve nasıl davranılabilir ?
Saygılarımla

14-03-2001 01:00:33