Mesajı Okuyun
Old 12-10-2012, 14:24   #9
Selma1375

Yeni Fikir kolluk, avukat ilişkisi

bu mesleğe henüz başlamam nedeniyle karşılaştığım değil duyduğum bazı olaylar oldu. Avukata karşı yapıldığını duyduğum bu davranışlardan maalesef polislerin hiç de saygılı davranmadıklarını anlıyorum, bu nedenle de doğrusu bir karakolda ifade alındığı sırada görevlendirilmekten çekinir oldum.
Bazı polislerin kimlik sorduklarını, fotokopisi istediklerini, ya da şüpheliye karşı hakaret içeren bir söz ya da davranışı karşısında avukat müdahale ettiğinde polisin sert ve nahoş ifadeler kullandığını duydum.
Orada avukatın bulunmasının nedeni elbette bir hukuka aykırılığı tespit etmek, ifadenin zapta tam olarak geçirilip geçirilmediğini kontrol etmektir. Tespit ettiklerini de ifade tutanağının altına el yazısıyla yazması gerekmektedir. CMK seminerinde bu öğretildi. Ancak polis bu durumda işine karışıldığı düşüncesiyle avukata karşı sert ifadeler kullanıp ters davranışlarda bulunabiliyormuş.
Herkes birbirinin işine saygı göstermeyi olgunlukla kabul etmelidir. Her şüphelinin ya da sanığın savunulmaya hakkı vardır ve hatta o polisin de bir gün bir müdafiiye ve savunulmaya ihtiyacı olabilir.
Önümüzde Baro Başkanlığı seçimleri var. Yeni dönemde Baroların avukatların haklarının korunmasında ve toplumda hak ettiği yere gelmesinde saygınlık kazanmasında, haklarındaki olumsuz düşüncelerin silinmesinde büyük uğraşlar vermesi gerekmektedir. Bu konularda bağlı bulunduğumuz Barolara isteklerimizi bidirelim neler yapılaması gerektiğinde elbirliği ile görüşlerimizi iletelim. Meslekdaşlarımızın sorunları aynı o halde gereksiz çekişmelerde değil haklarımızın saygınlığımızın alınması konusunda fikir alışverişinde bulunalım.