Mesajı Okuyun
Old 02-09-2009, 16:33   #13
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan avukatkenan
Sayın Özgür Bey ben meslekle bağdaşmayan bir işte ya da madde 11'deki işlerin hiçbiri ile uğraşmadım ki zaten bir avukat yanında çalıştım..Sanırım bunun ücret karşılığında yapılan hiçbir hizmet ve görev cümlesinden çıkartıyorsunuz..Ama bu cümlenin yorumu sizce de avukatlığın haricinde başka bir iş değilmi örneğin staj döneminde part time bir mağazada çalışmak gibi..Peki şikayet edildiğimde inceleme yapacak olan merci kim olur..

Merhaba;

Avukat yanında da olsa staj döneminde "aylık, ücret ... gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev ... avukatlıkla birleşemez." diye düşünüyorum. Çünkü stajınızın ilk altı ayı Mahkemeler nezdinde, ikinci altı ayı ise Avukat nezdinde gerçekleşmelidir. Siz bir yandan Mahkemelerde staj yapıyor gibi görünürken (ki günde iki imza atmış olmanız gerekiyor), diğer yandan bir işyerinde (Avukatlık Bürosu olması işyeri niteliğini etkilemez) ücretli olarak çalışıyorsunuz. Bir kimsenin aynı anda iki yerde birden olması nasıl imkansız ise sizin de mesela hem Sulh Mahkemesinde staj yapmış olmanız hem de aynı gün Av. Ahmet Bey'in bürosunda ücreti mukabilinde çalışıyor olmanız imkansız. Sigortalılığınız tespit edilirse, sizin sigortalı olarak çalıştığınız düşünülerek staj için Mahkemede olmadığınız sonucu ortaya çıkacaktır.

Sizin belirttiğiniz husus da Kanun'da açıkça belirtilmiştir:

Alıntı:
Avukatlıkla birleşebilen işler:

Madde 12 - Aşağıda, sayılan işler 11 inci madde hükmü dışındadır;

c) Özel hukuk tüzelkişilerinin hukuk müşavirliği ve sürekli avukatlığı ile bir avukat yazıhanesinde ücret karşılığında avukatlık,
İncelemeyi bağlı bulunduğunuz Baro yapacaktır.

Saygılar...