Mesajı Okuyun
Old 20-02-2008, 00:28   #14
AHMET ŞEREMET

Görevimizi yaparken “kimseye, ne müvekkile, ne hakime hele ne iktidara tabiiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiç bir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin, en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı

MOLİERAC

Ama bunu Hakimlere söylemiyorsunuz ya da söyleyemiyorsunuz. Onlara olması gerekenden fazla saygı gösteriyorsunuz. Madem Avukatın astı ya da üstü yok, neden sadece Adliye Personeline ve Polislere bunu ispatlıyorsunuz da Hakimlere ispatlayamıyorsunuz. Mahkeme Kaleminde sesini yükselten bir Avukatı ertesi gün duruşma salonunda tanıyamıyorum. Bu o dün kaleme gelip "Ben Avukatım işlerinizin yoğunluğu ve personelin azlığı beni ilgilendirmez Dosyamı çıkartın" diyen Avukat değilmi. Ama bugün duruşma da Hakimden fırça yiyor ve hiç sesi çıkmıyor. Bir Hakim, makamını kullanıp bir Avukata bağıramaz. talebini yazdırır reddeder. Bir Avukatın,Hakime saygısı ayrı, kendine saygısı ayrıdır. Sözlerim yanlış anlaşılmasın, ben yüzlerce duruşmaya girdim ve 100 den fazla Avukata bağırma, fırça atma olaylarına şahit oldum. Ama Hakime çıkıpta benimle böyle konuşamazsınız diyen iki yada üç Avukat gördüm. Bir katibin Avukata bağırdığını düşünsenize, vay o katibin haline. Ne nameler dökülür hemen.Hukukçuluk namına bir sürü kitap yazılır hemen. Yok yok, ben gördüklerimden sonra kusura bakmayın ama ben Molierac ın sözüne katılamayacağım.

Duruşma günlerinin verilmesine gelince, o konuda sizlere katılıyorum. Sizi tercih yapmaya zorlayan (buna mazeret vereyim öbürüne gireyim şeklinde) bu uygulamalar çok can sıkıcı durumları netice verebiliyor. Bence Baroların bu tür konularda Bir şeyler yapması lazım. Mesela, 3 er Avukattan oluşan bir temsilci heyet gönderip, Hakimlerle görüşülebilir. Aksi takdirde Hakimlerle çok sık tartışmalar yaşarsınız. Hakimlerde duruşmada kendi otoritesini bozmamak için talebinizi reddedip, belki de bağırıp çağırıp canınızı sıkacak ve sonuç değişmeyecek.