Mesajı Okuyun
Old 10-02-2008, 21:48   #3
GünHan

Saygideger meslektasim, verdiginiz aciklamali ve kaliteli hukuki tefekkur iceren yanitiniz icin oncelikle cok tesekkur etmek isterim. Ben de aynen sizin gibi dusunmekteyim konu ile ilgili. Hatta bu soruyu bana sorup arastirmami isteyen arkadasima da aynen sizin cevabinizdaki gibi " asliye ticaret mahkemesinin iflas masasına yazılmada red veya kabul kararı icin itiraz açısından görevli olacağını" söylemistim. Hatta araştırdığım yargıtay kararları ücret-i vekalet alacağı konusunda özetle anayasa mahkemesi Av. Kn.'daki ilgili maddeyi iptal etmeden önce baro hakem heyetinin görevli merci olduğunu bu mercilerin bu görevi üstlenmesini sağlayan madde AY mahkemesince iptal edildikten sonra genel mahkemelerde genel hükümlere(müdeabbihin miktarı) göre görevli mahkemenin tayin olunması gerektiğini içeren yüksek mahkeme kararları buldum. Ancak yine de tereddütüm iflas hukuku çok teknik ve incelikli bir alan oldugu için ayrı bir nüans olup olmayacağı konusunda idi. Görüşleriniz ve hukuki gerekçeleriniz benim düşüncelerimi de destekleyerek artık bu konuda neredeyse emin olmamı sağladı,çok teşekkür ederim. inaniyorum ki bu bahsettigim davamiz basari ile sonuclanir ve bu alanda örnek bir ictihat olur. ilginize ve bilginize cok tesekkür ederim.
NOT: arkadaşıın şahıs için değil şahıs için açılan iflas masasında görev alması diyecekken aceleden bir parmak sürçmesi husule gelmiş,hukuki açıdan bu küçük aceleden dolayı özür dilerim