Mesajı Okuyun
Old 10-10-2010, 22:24   #1
Canavar Avukat

Varsayılan Gorevsizlik kararina itiraz

Dostlar merhaba,
Aklima surekli takilan bir konu var ve siz degerli durusma ve dava tecrubesi cok olan arkadaslardan gorus almaya ihtiyac duyuyorum.
Cok ozetle durumu anlatmak isterim:
2008 yilinda acmis oldugum asliye hukuk mahkemesinde bir alacak davasi var, bu davada davaci vekili olarak 2 sene yani bugune kadar ki surecte butun durusmalara tabiri caizse tek kale mac yapacak sekilde hep ben girdim ve sadece bir kez haric olmak uzere davali tarafin avukati ya da avukatlari hic girmedi. Bir kez girdiklerinde sadece vekaletimizi sunmak ve dava dilekcesine karsi beyanda bulunmak uzere sure istiyoruz demisler ve ne vekalet sunulmus ne de cevap dilekcesi, anlasilan karsi taraf ilgisiz birakmis.

Gectigimiz hafta icerisinde bu durusmanin son celsesi sandigim ve lehime karar cikmasi muhtemel olan durusmasina istirak ettim, bu kez karsi tarafin avukati 2 sene sonra ilk defa hazir bulundu vekalet sunup bilirkisinin dahi lehime tam sekilde kanaat bildirdigi ve dosyasina sundugu raporuna karsi itirazda ve beyanda bulunmak icin sure istedigini ve ayrica davaci ile davali arasindaki sozlesme geregi davanin tuketici mahkemesinde gorulmesi gerektigi yonunde gorevsizlik itirazinda bulundu. Hakim de niye boyle bir sey talep ediyorsunuz nerden cikti falan diye bir sey soyledi. Hakimin karari su sekilde oldu:
1) hakim bu itirazlara iliskin zapta sadece sunu gecirdi: geregi dusunuldu bilirkisiye karsi varsa beyan ya da itirazlarinin sunulmasi icin 20 gunluk kesin sure
2) durusmanin cok yakin nerdeyse 20 gun kadar az bir sure sonrasina birakilmasina karar verdi.

bir diger onemli husus; ben vakti zamaninda 2 sene once bu davayi asliye hukukta acmadan once tuketici mahkemesinde acmistim tuketicinin hakimi resen dosya uzerinden gorevsizlik karari vermis ve davanin genel mahkemelerde gorulmesi gerektigi yonunde karar vermisti, bu karsi tarafa sanirim teblig edilmemisti o zaman ta 2 sene once. Elimde bunun da karari vardi. Davali taraf gorevli mahkeme tuketicidir deyince durusmada ben de elimde bu karar vardir tuketici zaten gorevsizlik vermistir deyip dosyasina sundum.

Soru: 1) Hakimin durusmayi bu kadar kisa sure sonrasina atmasi dosyayi karara baglayacagi yonunde bir isaret midir ?
2) tuketici mahkemesinin vakti zamaninda verdigi ve bu durumda benim lehime gorunur haldeki gorevsizlik kararinin 2 sene once karsi tarafa teblig edilmemis olmasi ve sonradan asliye hukukta bu davanin tarafimdan acilmasi bu mahkemenin lehe verebilecek kararini etkiler mi ?

Tesekkur ederim,
Saygilarimla...