Mesajı Okuyun
Old 08-05-2007, 14:51   #27
Av.Şamil Demir

Dikkat Yasak!

Konuyu başlatan olarak reklam yasağının şartlarının hafifletilmesi ve sınırların "kendini ifade edebilme" hürriyeti çerçevesine getirilmesi taraftarıyım. Bir baro tabelaya, kartvizite, antetli kağıda, arama motoru kelimelerine kadar da karışamamalı. Ben broşür bastırıp hangi davalara baktığımı -hangilerine bakmadığımı-, kaç kişilik bir ekibimin olduğunu yazabilmeliyim. Tabelam renkli ya da ışıklı olabilmeli, kartvizitim de kendimce havalı olabilmeli, yoksa şahsen hiç hürriyet gazetesine ilan vermek gibi bir hayalim olmadı. Ya da herhangi bir şekilde mesleğin onurunu aşırı rekabetle aşındıracak ilan ya da reklam düşünülemez. Şu anki durumda bunu düşünmek bile aşırı iyimserlik ve hatta hayalcilik olur. Yazıdaki amacım doğu bloku ülkelerindeki gibi despot bir anlayışla meslektaşın düşünüp yazdığı yönetmelikle meslektaşa zulmünü eleştirmekti. Hepimiz şartların ağırlığının farkındayız, pastamız her geçen gün küçülüyor. Zaten aşırı rekabet ve doğal selleksiyon tüm hızıyla yaşanıyor. Kapanan bürolar bunu şölenle duyurmayacağına göre şu anki durumu da beterin iyisi olarak görmeyi de yanlış buluyorum. En kutsal hürriyetlerden birinin taraftarıyım; "kendini ifade edebilme hürrriyeti". Bunu da yine kuralları dahilinde yapabilmeliyim. Aman baro soruşturma açar mı endişesiyle değil. Kapsam genişletilmeli özgürlükler artırılmalıdır.