Mesajı Okuyun
Old 31-01-2011, 13:55   #1
alperyldrm

Varsayılan Tasarrufun iptali - anlaşmalı boşanma

Merhaba,
Müvekkil hakkında 2000 yılında bir icra takibi başlatılıyor. İtiraz üzerine açılan itirazın kaldırılması davası 2003 yılında sonuçlanıyor.
Müvekkil ile eski eşi 1998 yılında anlaşmalı olarak boşanıyorlar. Eski eş 2007 ve 2008 yılında 3. şahıstan 2 adet gayrimenkul alıyor. Şimdi müvekkilimin alacaklısı müvekkilim ile eski eşinin birlikte yaşadığını, ve evleri de bu yüzden eski eşinin adına aldığını iddia ederek 2010 yılında tasarrufun iptali davası açıyor. Tasarrufun iptali davasının tarafları müvekkil ve müvekkilin eski eşi.
Ancak benim anlamadığım, burada müvekkilin yapmış olduğu bir tasarruf yok ki. Varsayalım müvekkile ait bir gayrimenkul olsa ve bu gayrimenkulün boşandığı eski eşine satılması gibi bir durum olsa, o zaman bu davanın konusu olabilir gibi geldi. Ancak müvekkilin eski eşi bu gayrimenkulleri 3. Şahıs mütahitten bankadan kredi kullanarak almış. Tasarrufun iptali davasında mutlaka icra dosya borçlusuna ait bir gayrimenkulün başka bir kişiye satılması durumu olmuyor mu? Ben mi yanlış biliyorum ?