Mesajı Okuyun
Old 24-12-2017, 18:31   #1
av.tugce.g

Soru arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinden kaynaklı tapu iptal tescil davası

Sayın Meslektaşlarım merhaba,
Mesleğe yeni başlamış olmam nedeniyle bir hususta bilgi ve tecrübelerinizi benimle paylaşmanızı rica edeceğim. Şöyle ki;

Arsa sahibi müvekkil, bir müteahhit ile Düzenleme Şeklinde Satış Vaadi ve Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesi akdetmiştir. inşaatın teslim süresi 24 ay olarak kararlaştırılmıştır. Arsa payı olarak müvekkil müteahhide taşınmazın %70 hissesini devretmiştir. Ancak müteahhit inşaata başlamakta gecikmiş ve sözleşme süresinin bittiği tarihte ancak inşaat faaliyetine başlamıştır.

Sözleşmede, binanın teslim süresinin 24 ay olduğu, bu süre içinde inşaat tamamlanmazsa sözleşmenin kendiliğinden feshedilmiş olacağı ve inşa edilen kısmın eksper bedelinin arsa sahibi tarafından müvekkile ödeneceği belirtilmiştir. Müvekkil yinede müteahhide ihtarname göndererek sözleşmenin feshedildiğini, sözleşmeye istinaden devredilmiş olan arsa payının kendisine iade edilmesi gerektiğini belirtmiştir.

Bu durumda ben taşınmazın %70 hissesinin müvekkile iadesine ilişkin tapu iptal ve tescil davası açmayı düşünüyorum. Her ne kadar müvekkil sözleşmenin feshine ilişkin ihtarname göndermiş olsa da, yine bu davada sözleşmenin feshine karar verilmesini de talep etmeli miyim? Bu davada ayrıca menfi zararın tazmini de talep edebilir miyim ?

Bu durumda müteahhitin inşa ettiği kısmın bedeli ne olacaktır? Buna ilişkin karşı tarafın mı dava açması gerekir?

Sizlerin fikirleri benim için önemli, şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla