Mesajı Okuyun
Old 25-11-2010, 23:02   #16
ebrus

Değerli meslektaşım benim davamda idarenin bir kurumu ile bir şahsa karşı müvekkilimin şahsın kaçak binasında 1994 yılında geçirmiş olduğu elektrik çarpması sonucu sakatlanması nedeniyle 2004 yılında maddi ve manevi tazminat davası açtık ve dava 2008 yılında sonuçlandı. Bina sahibi şahsa karşı kabul edildi ancak idarenin kurumuna karşı ise tefrik kararı verdi ve ben de mahkemece belirlenen kusur oranına göre tazminat miktarı oranında İdari mahkemede kuruma karşı davayı açtım. Ancak dediğim gibi burada kaza tarihinden itibaren (1994) 1 ve 5 yıllık süre geçmiş olduğu için davamın reddine karar verdiler ve temyiz ettim. Asliye Hukuk Mahkemesindeki yagılama sırasında her ne kadar davalı taraf zamanaşımı itirazında bulunmuşsa da müvekkilin maluliyet orarına iliikin daha önce zararın tam olarak bilinmesine yönelik Adli Tıp Kurumundan herhangi bir rapor alınmamış olduğu için zamanaşımının müvekkil açısından başlamadığı gerekçesiyle Yargıtay İçtihatları doğrultusunda davayı kabul etti. Nitekim Danıştaya gönderdiğim temyiz dilekçesinde 'hak arama özgürlüğünün' daha esnek ve geniş yorumlanması gerektiğini, idarenin halen kaçak yapının var olmasına izin vermesi nedeniyle eylemsizliğinin devam ettiği gibi müvekkilin maluliyetinin de sürekli olarak arttığını ve bunun adli tıp raporunda da belirtildiğini gerekçe olarak yazdım. Ancak buna rağmen karar bozulmadı bana göre şekilsel anlamda incelemek hukuk yaratmak değildir ve Yargıtayın bu konudaki daha geniş yorumlayan kararlarına uyum sağlamaları gerekmektedir. Ama müvekkilin zamanında dava açamamasının asıl sebebi maalesef yoksulluk yani dava masraflarını dahi bulamaması ve bu nedenle verilen karar bana göre son derece adaletsiz.!! İdare, zarar gören vatandaş karşısında kendisini kalın zzırhlarla donatmış, burnundan kıl aldırmıyor. Süre aşımından red diyor ama benim müvekkilimin sakatlığı maalesef süre aşımına uğramıyor ve artarak devam ediyor!!! Sormak istediğim şu ki; müvekkilin bu durumu sizce AİHM tarafından nasıl yorumlanabilir!!? Herşeye rağmen müvekkil adına başvuru yapacağım. Ama bu konuda sizin değerli görüşünüzü almak isterim. Şimdiden teşekkürler. Saygılarımla.