Mesajı Okuyun
Old 13-09-2008, 22:26   #1
Av.Bilgin Elial

Varsayılan Markanın hükümsüzlüğü davası ile YİDK kararının iptali davasında yetkili Mahkeme

Bir müvekkilin uzun yıllardır Ticaret Ünvanında ve ürünlerinde kullandığı örn.xxx adlı bir markası var. Sektöründe de tanınmış bir firma. TPE 'ne xxx markasının tescili talebinde bulunduğunda talebi xxx markasının yakın zamanda bir başka firma adına tescil edilmiş olması nedeniyle reddediliyor.
YİDK kararının iptali için TPE hasım gösterilerek Ankara FSEM de dava açılabilir diye düşünüyorum.
Ayrıca bizden önce tescil başvurusunda bulunan ve xxx markası adına tescil edilen firmayı hasım göstererek marka iptali(hükümsüzlüğü-sicilden terkini) davası da açmayı da düşünmem gerekiyor mu?
Gerekiyor derseniz bu davada yetkili mahkeme davalının ikametgahı mahkemesi olacak diye biliyorum.Davalının ikametgahı da Kayseri..
Sorum özetle şu;
YDİK kararının iptali için davayı Ankara FSEM de açmam gerekiyor. Bu dava ile birlikte , bizden önce tescilli olan markanın iptali davasını da yine Ankara FSEM de, (her iki talebim tek davada )açabilirmiyim?
Bazen çok çalışınca çok karışıyor bilirsiniz..Şu an bende öyle oldum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..