Mesajı Okuyun
Old 10-02-2002, 14:27   #2
Ahmet

Sayin İsmil Sari
Hukuku bilmemek mazeret sayilmaz diye bir kurak yok.Dogrusu' yasayi bilmemek mazeret sayilmaz' kuralidir.Bu kural da ceza hukukuna iliskin bir kuraldir.Bir suc isleyenin o sucu isledikten sonra ben bu hareketin suc oldugunu bilmiyordum deme hakki olmadigini ,boyle diyerek mahkemenin verecegi cezadan kurtulamiyacagini gosterir.Bu nedenle yasalar resmi gazetede yayimlanir.Bu yapilinca da yasa herkezin bilgi alanina girmis kabul edilir.Bunun baska cozum yolu yok.Resmi gazete bedava dagitilmiyor ama internette bedava resmi gazeteye ulasabilirsiniz.
Yargiyay kararlarina internette bedava ulasma isteginiz icin bir sey diyemeyecegim.Bu bir tercih .Ben de bedava ulasmayi cok isterim.Ama yoksa bunun olmayisini hukuku bilmemek mazeret sayilmaz seklinde uretilmis ,olmayan bir hukuk kuralina dayandiramam.Olasa olsa Anayasaya gore Turkiye bir hukuk devletidir.Hem de sosyal bir hukuk devletidir.Yargitay ictihatlarini bilmek tum yurttaslarin hakkidir,bu soyal devlet olmanin,hukuk devleti olanin bir sonucudur diyebilirsiniz.Ancak bir baskasi da cikip benim adliye ile,mahkeme ile hic alakam olmuyor.Yargitay kararlarindan hicbir zaman yararlanmiyorum.O halde devlet boyle bir masraf yapmasin.Cunku ben devlete vergi veriyorum.Benim vergimi insanlarla uyusmazliklar icinde,anlasmazliklar icinde bulunan kimseler bedava yargitay kararina ulassin diye carcur etmeyin.Eger o kisiler yargitay kararlarina ulasmak istiyorlarsa bunun bedelini de odesin diyebilirler.Bu da bir gorustur,ve sizin gorusunuz kadar tartismaya aciktir.Herhalde en guzeli Cumhuriyetimizin kaynaklari o kadar cogalsin ki tum yargi organlari kararlarina tum yurttaslarin bedavadan ulasabilecegi sistemler kurma,bunlara kaynak ayirma tartisma konusu bile olmasin.