Mesajı Okuyun
Old 21-07-2007, 15:17   #107
SPARTACUS

-- Yazılanları hızlıca okudum hukukçular idari hakimliğin kendi tekellerinde olması gerektiğini (Çoğunluk) sayın "peremoğlu" ise pekala hakimliği hukuk fakültesi mezunu olmayanlarında yapabileceğini söylemekte !

-- Öncelikle şunu söylemek isterim ki sayın "peremoğlu" Neden adli yargı hakimlik sınavına da hukuk fakültesi mezunu olmayanlar giremiyor ? eğer haklıysanız Anayasa mahkemesine def-i yoluna gidilmesi gerekmez mi öyle ya idari hakimliğe İİBF girebiliyorsa Adli yargı hakimlik sınavına da girmeli sizce.

-- Ben hukukçuyum (Avukat) fakat bu düşüncelerim hukuk fakültesi fanatiği olduğumdan kaynaklanmıyor. Hayatımın her noktasında objektif davranmaya çalışan biriyim ve gerçek bir hukukçu olmaya çalışıyorum

-- Daha bir kaç gün önce bu forumda CMK'daki bir düzenleme hakkında avukat olup bu durum görünüşte aleyhime olmasına rağmen objektif davranarak hukukta olması gerekeni savunduğum için meslektaşlarımdan ilginç eleştiriler aldım yani şunu demek istiyorum İİBF idari hakimlik yapmaması gerekir derken bunu bir hukuk fakültesi tekelliği oluşturmak için değil tamamen objektif gerekçelerle söylüyorum!

-- Şu da bir gerçektir ki nice hukuk fakültesi mezunu hukuk ile alakaları yoktur.Hasbel kader fakülteye girmiş ve mezun olmuşlardır.

-- Sınavda başarılı olmak bir konuyu ne kadar bildiğimizi yüzde yüz göstermez . Hepimizin bildiği gibi kanun metinleri hafızamızdan yüzlece kez okumamıza rağmen silinip gitmekte bırakınız özel durumlara has çıkarılmış kanunları günlük yaşantımızda karşılaştığımız karşılaşabileceğimiz kanunları dahi yüzlerce kez okumamıza rağmen hatırlayamamaktayız.Hal böyleyken İİBF(ya da hukuk fakültesi mezunları ) sınavdan geçmesi hukuku bildikleri göstermez olsa olsa hafızalarının kuvvetli olduğuna karinedir.

-- Eğer salt sınavdan geçmek (İİBF – HF) hukuk bilmeyi gerektirmezse nasıl hakim alınacak ?
Daha iyibir yol bulunana kadar yine bu şekilde fakat şunu belirtmek istiyorum özel eğitim görmüş HF mezunlarının bu sınava girmede ayrıcalığı olmalı.

-- İİBF hukuk eğitimi(sınırlı) görmüş olmaları bunu değiştirmez aksi düşünülürse biz HF mezunları da adli tıp eğitimi görüyoruz fakat doktor olamıyoruz ya da hukuk felsefesi görmemize rağmen felsefe öğretmeni olamıyoruz !

-- Ehliyetsiz araba kullanma örneğine karşısınız sayın "peremoğlu" ama bu şu demek değil mi ; araba kullanmada usta olanların ehliyet almalarınada gerek yok öyle ya nasıl olsa araba kullanmada usataysak bunu birde belgelendirmeye ne gerek var !

-- Yıllar önce haberlerde gördüğüm olay aklıma geldi ; şahsın biri sokaktan ne kadar köpek bulduysa toplamış ve hayvanlar üzerinde( katliam) kalp ameliyatı yapmış gazetecilerin siz doktormusunuz sorusu üzerine şahıs ben doktor değilim fakat bu konuyu çok araştırdım sayısız kitap okudum demsi gibi bir şey sanırım

-- Bilmiyorum daha fazla gerekçeyle açıklamaya var mı zamanında siyasi nedenlerden yapılmış bu yanlışlığı !

Yüreğim gövdeme sığmıyor
Gövdem odama
Odam evime sığmıyor
Evim dünyaya
Dünyam evrene sığmıyor
Patlayacağım

Acımın acısından susmuşum
Ki suskunluğum göklere sığmıyor
Böyle bir acıyı kimlere nasıl anlatacağım
Gönül dar geliyor sevgime
Kafam beynime
Ah şakaklarım