Mesajı Okuyun
Old 08-02-2007, 14:17   #5
altiokebru

[quote=özgür]Sayın altıokebru,
Haciz ve tahliye talepli icra takibine ilişkin ödeme emrini usulsuz olarak tebellüğ sözkonusu olduğunda durum ayrıca şikayet konusu yapılmamışsa merci tarafından resen nazara alınmayacaktır.Muhatabın bir şikayeti sözkonusu değilse tebligat usulüne uygun olarak yapılmış sayılacakatır.Bu yönde lehinizde yargıtay kararları mevcut.Bu sebeple yeni bir takip yeni bir dava açarak derdestlik itirazı ihtimali olan riskli bir yol yerine aleyhinizdeki kararı temyiz etmeniz daha pratik bir çözüm olcakatır.

Sayın Meslektaşım, ilettiğiniz yargıtay kararı düşüncelerimi desteklediği için temyiz etmek konusunda beni harekete geçirdi açıkçası. Yeniden teşekkür ederim Ancak şunu da sorayım, daha önce temyizi düşünmediğim için üstünde durmamıştım. Borçlunun yasal sürede yapılmış bir ödeme itirazı yok. En geç dava dilekçesinin tebliği tarihinde ödeme emrini de öğrendiği varsayılarak itiraz ve tebligatın usulsüzlüğüne lişkin şikayet haklarını kullanması gerekirdi, şeklinde kararlar da mevcut. Ancak kafamı karıştıran, dava dilekçesinin tebliği ile duruşma günü arasında 30 günlük bir süre yok,dilekçe tebliğ tarihinden yaklaşık 26-27 gün sonra duruşma günü geliyor. Bu sorun olabilir mi? Zira en geç dava dilekçesi tebliğ edildiği tarihte ödeme emrini öğrenmiş sayıldığına göre, 30 günlük ödeme süresi dolmadan ilk duruşma yapılıyor. Görüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımla.