Mesajı Okuyun
Old 07-07-2011, 11:03   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan ölünceye kadar bakma akdi

Merhabalar;Müvekkilim çocuksuz ve yaşlı olduğu için ,kendisine bakacak birisini buldu ve ölünceye kadar bakma akdi yapmak için notere gittik.Noter ,bu akdin yapıldığı anda tapuda intikalin mümkün olabileceğini ,daha sonra feshetse dahi bakım alacaklısının mallarını kaybetmiş olacağını söyleyerek ancak vasiyetneme yapabilirim dedi.Ben karşı çıkarak İki tarafın da edimini gerçekleştirmeden ve bakım alacklısı ölmeden mümkün değil,en fazla tapuya şerh gerekir desem de noteri ikna edemedim.Başından geçen benzer olay olduğunu ,avukatların durumu tam bilmediğini söyledi.Vasiyetname yapalım o zaman dediğimde ise onuda ben yapmam, bu çok riskli ,bakım borçlusu diğer tarafı öldürüp vasiyeti iptal ettirmeye fırsat bırakmadan malları alır diyerek buna da yanaşmadı.Başka notere gidin diye de üzerinden kibarca attı.Ben de her noter böyle düşünürse bu işlemi naısl yapacağız dedim,ancak kafam karıştı.Araştırmalarım neticesinde noterin fikrini destekler bir bilgiye rastlamadım.Ancak ben de bu işlemden ürktüm ve hata yapmamak istiyorum.Bu konuıda görüşlerinizi paylaşabilir misiniz?