Mesajı Okuyun
Old 18-06-2007, 12:49   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Bir çok sitede ADSL internet hizmetini bina içinde ortak kullanmanın cezası olup olmadığı sorulmuş olup, bu konuda yanıtlar içinde tam bir cevap bulmak mümkün olmamıştır.

Peşinen söyleyeyim ceza hukukunda ehil bir meslektaşımızın bu konudaki cevabına öncelikle itibar etmenizi öneririm. Çünkü ceza hukuku benim alanım değil. sadece bildiğim öçüde yardımcı olmak adına cevaplıyorum:

ADSL hizmeti, Telekom ile abone arasında imzalanan ve sadece aboneye verilecek hizmeti düzenleyen bir abone sözleşmesi ile ihdas edilir. Bu anlamda malumunuz olduğu gibi sözleşmenin tarafı olan abone dışında bu hizmeti kullananlar için iki ihtimal akla gelebilir:

(1. İhtimal) Abonenin rızası dışında ADSL hattının bağlı olduğu telefon hattından hırsızlık suretiyle veri alıp-göndermek,

(2.İhtimal) Abonenin bilgisi ve rızasıyla ADSL hattının başkalarına ücretli veya ücretsiz kullandırılması...

1. ihtimalde hırsızlık olacağını düşünüyorum. (TCK 243. madde dışında olaya uyacak başka bir (Mesala hırsızlık) hüküm yok mudur? )

2. İhtimalde olay biraz farklıdır. bu durumda hırsızlık değil de belki Telekom tekel hakkının ihlali akla gelebilir..

Saygılarımla...