Mesajı Okuyun
Old 23-11-2018, 17:19   #37
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan çünkü;

Alıntı:
Yazan Av.Şakir yıldız
Bizim binada bir doktor var..
Binanın her yerine farklı ebatta 5 adet levha asmış.
Avukat ise sadece bir levha asabilir.. Eni şu kadar santım
boyu bu kadar santım diye sınırlanmış..
Bu haksızlık değilmi
Avukatlar birbirlerini ispiyonluyacağına.. Sormaları gerekmezmi
Ellere şapur şupurda.... bize gelince neden Yarabbi şükür...
Birde serbest meslekmiş..
Sevsinler serbestliğini...

Merhaba Meslektaşım,

Avukatların iş elde etmek için reklam yapması başta Avukatlık Kanununun 55. maddesi ve diğer emredici düzenlemelerle yasaklanmıştır. Konuyla ilgili olarak benim, Ankara Barosunun bir avukatı hakkında yapmış olduğum şikayetten sonra verilen ve Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu'nun 14.09.2018 tarihli kararıyla onanan KINAMA cezasını siteye ekledim.

Yine aynı konuyla ilgili olarak, Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu'nun 02.01.2016 tarih ve Esas No:2015/828, Karar No:2016/6 sayılı kararındaki gerekçeler şu şekildedir:

‘... Ulusal ve uluslararası uygulamanın da, Türkiye Barolar Birliği Meslek Kuralları’nın 8. maddesinde de belirtildiği üzere, ‘AVUKAT KENDİNE İŞ SAĞLAMA NİTELİĞİNDEKİ HER DAVRANIŞTAN ÇEKİNİR’ yönünde olduğunu göstermektedir. Genel olarak REKLAM, kamunun tümünün veya bir kesiminin ilgisini çekerek YARAR SAĞLAMAK AMACIYLA herhangi bir yoldan yapılacak tanıtma faaliyeti olarak ifade edilebilir. Bu sebeple REKLAM ‘SERBEST REKABET’ KAVRAM VE KURALLARI İÇİNDE YER ALIR. OYSA AVUKATLAR RAKİP DEĞİL, ADALETİN GERÇEKLEŞMESİNDE SAV, SAVUNMA VE KARAR ÜÇLÜSÜNDE YARGININ KURUCU UNSURU OLARAK GÖREV ALAN, ADALETİN YARDIMCISIDIRLAR. Avukat kendisini mesleki çalışmasıyla, bilgisiyle, işlerine gösterdiği dikkat ve özenle tanıtır. Bağımsızlığı, kendine ve mesleğine olan saygısı, KENDİSİNİ MÜŞTERİ ARAMAKTAN MEN EDER. ‘AVUKAT İŞ ARKASINDA KOŞMAZ, İŞ AVUKATIN ARKASINDA KOŞAR’ TEMEL İLKEMİZ OLMALIDIR.

Benim ceza aldırmış olduğum avukatın başvurduğu reklam yollarıyla ilgili olarak sitedeki yazılarımı okursanız, ve de yakın zamanda aktaracağım yeni reklam aracını gördüğünüzde, reklama izin verildiği taktirde meslek onurunun nasıl ayaklar altına serildiğini görebilirsiniz.

Saygılarımla

Av.Kamer Akgül