Mesajı Okuyun
Old 09-02-2018, 16:34   #5
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın DERYAL,

Bana göre değiştirebilir. Tamamen ıslah halinde, dava dilekçesinden itibaren tüm usul işlemleri yapılmamış sayılır. Kendim tam ıslahı deneyimlemedim ancak kısmen ıslahta olduğu gibi bir dilekçe ile başvurup (burada yeni bir dava dilekçesi yazmanız ve sunmanız gerekecek) talepte bulunabilirsiniz. Ancak bu esnada harç, vs. durumlarında değişiklik olduğunda nasıl uygulama yapılıyor bilemiyorum, bu konuda Mahkeme kaleminin sizi daha doğru yönlendirebileceğini düşünüyorum.

Örneğin bir ön dilekçe ile "davayı tamamen ıslah ediyoruz, bu doğrultuda sunduğumuz yeni dava dilekçemiz ektedir, ıslah isteminizin kabulü ile dava dilekçesinin karşı yana tebliğini talep ederiz." minvalinde bir dilekçe sunabilirsiniz.

Zannediyorum siz, dava sebebini ve talep sonucunuzu tümüyle değiştirmeyi planlıyorsunuz. Aşağıda Prof.Dr.Baki Kuru Hoca'nın "İstinaf Sistemine Göre Yazılmış Medeni Usul Hukuku" kitabından sizi ilgilendiren bölümü alıntılıyorum (1.Baskıya Ek 1. Tıpkı Baskı, Ekim 2016, s.595):

"Davacı, davasını değiştirmek için tamamen ıslah yoluna başvurur. Davayı değiştirme ise davanın unsurlarından birinin değiştirilmesi halinde söz konusu olur.
...
Davacı, davasını tamamen ıslah ederek, TALEP SONUCUNU değiştirebilir. Mesela, davacı, tazminat davasını tescil davası olarak değiştirebilir, haksız işgal tazminatı davasını el atmanın önlenmesi davası olarak değiştirebilir, tapu iptali davasını mirasçılık belgesinin iptali davası olarak değiştirebilir, satış vaadine dayanan tescil davasını, ödenen bedelin geri verilmesi (alacak) davası olarak değiştirebilir, muris muvazaası nedeniyle tapu iptali ve tescil davasını tenkis davası olarak değiştirebilir v.s.

Davacı davasını tamamen ıslah ederek, dava sebebini (yani davasının dayanağı olarak göstermiş olduğu vakıaları) değiştirebilir. Mesela davacı, (tamamen ıslah yolu ile) kira sözleşmesine dayanarak açtığı alacak davasını, haksız işgal sebebine dayandırabilir, tapu kaydına dayanarak açtığı elatmanın önlenmesi davasını zilyetlik sebebine dayandırabilir v.s.

Buna karşılık, talep sonucunun veya dava sebebinin genişletilmesi veya kısmen değiştirilmesi için başvurulan ıslah, aşağıda görüleceği gibi(tamamen ıslah değil) kısmen ıslahtır."