Mesajı Okuyun
Old 02-11-2007, 23:03   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
Evlilik içinde kürtajda, erkeğin rızasının aranmaması gerektiğini düşünüyorum.

Gebelik, tüm sonuçlarını kadın bedeni üzerinde gösterir. Kadın da bedeni üzerinde, yasal sınırlar çerçevesinde ( kürtaj kararı ve uygulaması için 10 hafta ), tek söz hakkı sahibi olmalıdır. Birinci gerekçem bu.

Erkeğin rızasının arandığı durumlarda, erkek rıza göstermediği vakit istenmeyen bir bebeğin dünyaya getirilmesi gibi bir sonuçla karşı karşıya kalmak olasıdır. Bu sonuç, hem evlilik hem de bebek için çok daha vahim tablolarla yüz yüze gelmeye neden olabilir. İkinci gerekçem bu.

Saygılar.

Çok ilginç bir konu. Okurken aklıma değişik ihtimaller de geldi.
Erkek ve kadın;

1. Evlendikten sonra birlikte bir eylemde bulunup, bayanın hamile kalmasını ve eylemin dünyaya bir bebek getirmek suretiyle sonuçlanmasını düşünmüşlerse... Ve yine Medeni Kanunumuzun kişiler hukukuna dair hükümleri muvacehesinde Cenin, ancak "sağ ve tam" doğum neticesinde hukuki kişilik kazanıyorsa... Ana rahmindeki ceninin kürtaj nedeniyle "tam ve sağ" doğmaması halinde, ceninin hukuki bir kişilik değil de belki (üzülerek ifade ediyorum) bir "şey=emval=mal" olarak telakki edilebileceğini,

2. Erkeğin izninin alınması için açık bir hukuki hükmün bulunmadığını ancak izinsiz kürtaj neticesinde erkeğin, manevi tazminat davası açmasına da engel bulunmadığını,

3.Bu durumun tek başına boşanma nedeni sayılamayacağını,

Tetkiklerinize sunuyorum. Saygılarımla.