Mesajı Okuyun
Old 19-08-2006, 00:51   #77
Av.Suat Ergin

Varsayılan Münferit demeyin sıra size de gelebilir

Perşembe, Ağustos 17 2006 @ 06:47 ÖS
Soruları polis sorar!

Muhtar Çiğdem Nalbantoğlu, Beyoğlu'nda üzerini arayan polislere 'Neden' diye sorunca başına gelmeyen iş kalmadı

Beyoğlu'nda kimlik kontrolü ve üst araması yapan polise 'nedenini' soran Çiğdem Nalbantoğlu, darp edildiğini ve ağır hakaretlere uğradığını ileri sürdü.

Mor Çatı Kadın Sığınağı kurucularından olan Gümüşsuyu Mahalle Muhtarı Nalbantoğlu, 11 Ağustos gecesi arkadaşlarıyla Beyoğlu'nda bir barda eğlendikten sonra saat 23.30 sıralarında, bir arkadaşıyla Sadri Alışık Sokağı'na geldi. Burada 'gece uygulaması' yapan polis, Nalbantoğlu ve arkadaşını kimlik kontrolü için durdurdu. Nalbantoğlu yaşadıklarını şöyle anlattı:

'Küfürlü konuşuyorlardı'

"İki kadın polis kimliğimi istedi ve çantamı aradı. Çantamda telefon numaralarının olduğu ajandamı görüp içine baktılar. Eski emniyet müdürü ve bazı polislerin telefonları vardı. 'Bu numaralar niye sende' diye sorunca muhtar olduğumu söyledim.

Ben de 'neden uygulama yaptıklarını' sordum. Yeni emniyet müdürünün bölgeyi travesti ve fahişelerden temizlemek istediğini söylediler. Küfürlü konuşuyorlardı. Çok şaşırdım. 'Siz de kadınsınız' dedim.

Beni itmeye başladılar. Çevredeki erkek polislere 'Şunun GBT'sine bakın' dediler. 'Buna hakkınız yok, ben suçlu biri değilim. GBT sorunlu olsa muhtar olamam' dedim. Etrafımı erkek polisler sardı ve ağır küfürler ediyorlardı, ayağıma, göğsüme, sırtıma vuruyorlardı. Şikâyetçi olacağımı söyledim. Yakındaki Taksim Polis Merkezi'ne yönelince uzaklaştırmaya çalıştılar. Zorlukla kendimi karakola attım."

Darp raporu aldı, şikâyet etti

Polis merkezinde emniyet müdürü olduğunu düşündüğü bir kişi tarafından hakaretlerin devam ettiğini ileri süren Nalbantoğlu, "Darp tespiti için hastaneye götürüldüm. Ellerim arkadan kelepçeli, önce Taksim İlkyardım sonra da Cerrahpaşa Hastanesi'ne gittik. Sabaha karşı karakola tekrar döndük. 'Görevli memura fiili mukavemet, hakaret ve alkollü olarak rezalet çıkarmak' suçlarından 50 YTL ceza kestiler. Hayatımda kendimi hiç bu kadar çaresiz hissetmemiştim" diye konuştu.

Nalbantoğlu, avukatı aracılığıyla Beyoğlu Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Beyoğlu Adli Tabipliği'nden dün verilen raporda, Nalbantoğlu'nun belinde, el bileğinin iç kısmında, sol üst kolun iç kısmında ekimozlar ve sol ayak bileğinin arka kısmında hassasiyet olduğu belirtildi.

Arama yasal mı?

Beyoğlu Kaymakamı Kamil Başar, tutanaklarda Nalbantoğlu'nun alkollü olduğunu ve polislere hakaret ettiğinin yazılı olduğunu söyledi. Başar, "Olay Çiğdem hanımın söylediği gibiyse üzücü. Şikâyet olmadan harekete geçemeyiz" dedi.

Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de iddiaları yalanlayarak muhtar Nalbant-oğlu'nun olay gecesi alkollü olduğunu ve görevli memurlara hakaret ettiğini ileri sürdü. Yetkililer, o gece üst arama için kaymakamlıktan izin belgesi aldıklarını söyledi. Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu'na göre polisin kendini tanıtarak kimlik sorma yetkisi var. Ceza Muhakemesi Kanunu'na göreyse arama için hâkim, savcılık ya da mülki amirin yazılı emri şart. Polisin bu emri de aradığı kişiye göstermesi ve nedenlerini açıklaması gerekiyor.

DEMET BİLGE ERGÜN
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=196065