Mesajı Okuyun
Old 01-09-2004, 10:44   #12
AV.SEDAT

kendi düşüncem "hiç kimse MARHUKDER için gereksiz yararsız gibi ifadeler kullanamaz" şeklinde fakat bu fikri bir türlü temellendiremiyorum. sanırım bu bir tür aidiyet duygusu; tıpkı takımı dökülen taraftarın karşı tribünden takımın döküldüğüne dair yapılan tezahürata sinirlenmesi gibi bir şey.. yada "niye bu güne kadar kimse diğer ...ÜHF derneklerinin gerekliliğini tartışmadı da bizim okulunki tartışılıyor" tepkisi.

her iki "temelsiz" tepkim de konunun insani, duygusal bir yönünün olduğunu ortaya koyuyor.
diğer taraftan ise sayın sbudak'a katılmamak elde değil. bu ülke hiç bir şeyden çekmedi bilmemnereliler derneklerinin yaptığı muhtar,bld.bşk adayı ve milletvekili pazarlıklarından çektiği kadar. zira bupazarlıkları meyvesi olarak elde edilen makamlar sonradan o bilmemnerelilere tüm halkın parasından ulufe dağıtma merkezlerine döndü.

sözün özü biz türkler bu tip alt oluşumları suistimal etmekte ustayız, durumu heme bizden olan/olmayan ayırımına getiriyoruz, bu bakımdan "nerelisin hemşerim" sorusu dahi toplumda türlü ebat ve işlevde farklılaşmaların temelini atabiliyor. vatandaşlık bilinci tamamen oturana kadar bu tarz örgütlenmelere belirli engeller koymak dahi düşünülebilir.

Türkiyeliyim sözü diğer il/ilçe/köy/mahalle kimliklerinin bariz bir şekilde önüne geçip muhassırlardaki "almanlık, isviçrelilik ve hatta amerikalılık" kadar anlam ifade etmeden oralardan ithal edilmiş özgürlükleri savunmak ne derece doğru, bilmiyorum.

bu yazdıklarım tabidir ki bir UHF derneğinde olması mümkün olmayan şeyler; fakat ben sadece sn. sbudak'ın görüşünün aslında boşa atmak olmadığını genel anlamda haklı tarafları olduğunu söylemek istedim.

FİKİR: Tabiki kendi okulumun mezunlar derneği olmasını, one üye olmayı, hatta belki (eğer tüzüğü izin verirse) Bursa'da şubesini açmayı vs. isterim; tabi artık TC'de de dernek denince akla sadece dernek gelmesi gerektiğine inancımı tekrarlayarak.
herkese iyi çalışmalar