Mesajı Okuyun
Old 29-10-2008, 13:18   #2
Av.Mehmet_Ali

Apartman yönetiminin tüzel kişiliği yok ki takip yapılsın diye biliyorum ama;
YARGITAY

12. HUKUK DAİRESİ

E. 1998/4138

K. 1998/4684

T. 28.4.1998

• APARTMAN YÖNETİMİ ( İcra Takibi Yapılamaması )

• VEKALET ( Ana Gayrimenkulün Yönetimi İçin Atanan Yönetici veya Yönetim Kurulu )

• KAMBİYO TAAHHÜDÜNDE BULUNMA ( Apartman Yöneticisi )

• BONO TANZİMİ ( Apartman Yöneticisinin )

• ŞAHSİ SORUMLULUK ( Kambiyo Taahhüdünde Bulunma Yetkisi Bulunmayan Apartman Yöneticisinin Tanzim Ettiği Bono Dolayısıyla )

6762/m.590

818/m.388

634/m.34,38,40

ÖZET : Tüzel kişiliği bulunmayan apartman yönetimi hakkında takip yapılamaz.
DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki Borçlu vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye 13.4.1998 tarihinde gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR : Kat Mülkiyeti Kanunu`nun 34. maddesine göre, ana gayrimenkulün yönetimi için atanan yönetici veya yönetim kurulu, aynı Yasanın 38. ve 40. maddeleri uyarınca vekil statüsündedirler. Vekil gibi sorumlu ve vekilin haklarına sahiptirler. 3. kişilere karşı kat maliklerini temsil ederken yetki sınırlarının belirlenmesinde BK.nun 388. maddesi hükmü uygulanacaktır. Hükmi şahsiyeti bulunmayan Apt. yönetimi hakkında takip yapılmış olması yasaya aykırıdır. Somut olayda takip dayanağı bononun tanzim tarihi itibariyle yöneticilere kambiyo taahhüdünde bulunma yetkisi verilip verilmediği araştırılmadığı gibi, yetki verilmemiş olması halinde TTK.nun 590. maddesi gereğince senedi imzalayanların şahsen sorumlu olacakları, yetkinin verilmiş olması halinde de hükmi şahsiyeti olmayan yönetim hakkında takip yapılması nedeniyle takibin iptali gerekeceği hususları düşünülmemiştir. Eksik incelemeyle ve re`sen gözetilmesi gereken pasif husumet konusunun gözden uzak tutulması suretiyle yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir.
SONUÇ : Borçlu vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile merci kararının yukarıda yazılı nedenle İİK.nun 366. ve HUMK.nun 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 28.4.1998 gününde oybirliğiyle karar verildi.