Mesajı Okuyun
Old 19-01-2007, 20:40   #1
Nesrin D.

Acil Baro yönetim kurulu karalarına karşı itiraz

Nezdinde staj yaptığım Baronun yönetim kurulu,staj bitim belgesi verilmesini, staj bitimi sonunda yapılacak mülakat sınavından geçme şartına bağlayan bir karar almıştır.
Yönetim Kurulunun böyle bir karar alma hususunda yetkisi var mıdır?
Eğer varsa, baronun aldığı bu karara karşı hangi süre içinde, nasıl itiraz edilir.
Alıntı:
AVUKATLIK KANUNU Madde 25-Staj süresinin uzatılması -Baro yönetim kurulu, stajyer hakkında verilen raporları değerlendirir, gerektiğinde kurul üyelerinden birini görevlendirmek suretiyle yapılacak inceleme sonuçlarını da göz önünde tutarak staj bitim belgesinin verilmesine veya staj süresinin altı aya kadar uzatılmasına karar verebilir.
Yönetim kurulunun bu kararı kesindir.

Kanunun bu maddesinin,yönetim kurulunun mülakata karar verebilmesine imkan tanıdığını sanmıyorum.Yani,bu şekilde yorumlamak çok zor.Çünkü,maddeden, staj süresinin sadece stajyer hakkında verilen raporlara dayanılarak uzatılabileceği anlamı çıkıyor.
Baro Yönetim Kurulunun görevleri Avukatlık kanununum 95.maddesinde sayılmıştır.Bunlar içinde staj ile ilgili olanlar ise şunlar:
  • (1.fıkra,2.bent) Stajiyer ve avukatların baroya kabul ve levhaya yazılma veya nakil işleri hakkında karar vermek,
  • (1.fıkra,9.bent) Staj işlerini düzenlemek ve denetlemek,
itiraz ile ilgili ise kanunda bir hükme rastlamadım.yönetmelikte ise idari işler başlıklı 60.madde şu şekilde:
Madde 60 - Avukatlık Kanunu ve bu Yönetmelik hükümleri gereğince baro kararlarına karşı yapılan itirazlar, kararı veren baro aracılığıyla veya doğrudan Türkiye Barolar Birliğine yapılır.
Bu kuralları bulmama rağmen net cevabın bulunması çabası içindeyim.Bunların dışında duruma açıklık getirecek,soruma asıl yanıt bulacağım bir kural var mı bilmiyorum.Böyle bir itiraz hakkım varsa, süreyi kaçırmaktan endişe ediyorum.
---------
saygılar...