Konu: 6284 kanun
Mesajı Okuyun
Old 29-11-2018, 12:48   #1
Konuk

Varsayılan 6284 kanun

6284 Kanun kapsamında, tedbir kararı almaya yetkisi olan aile mahkemesi hakimleri ve diğer yetkililer, yaşanan vakanın koşullarını dikkate alarak, şiddet mağdurunun korunmasını teminen, uygun değerlendirdiği süre için tedbire hükmetmektedir denilmektedir.
6284 kanunda tanımlanan "Şiddet: Kişinin, fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik açıdan zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfî engellenmesini de içeren, toplumsal, kamusal veya özel alanda meydana gelen fiziksel, cinsel, psikolojik, sözlü veya ekonomik her türlü tutum ve davranışı," şiddetin tanımı içindeki şiddet türleri için uygun görülen uzaklaştırma sürelerinin tarafıma bildirilmesini(örneğin ekonomik şiddet 1 ay,cinsel şiddet 2 ay, ,ısrarlı takip 3 ay,fiziksel şiddet 6 ay gibi) ,tedbir kararı almaya yetkisi olan kişiler memurdur kanunu ve yönetmeliği uygulamak zorundadır aynı tür şiddete farklı cezalar nasıl verilmektedir.
Adama göre ,kadına göre,şiddetin cinsine göre,ünlü olmasına göre,adli sicili bozuk olmasına göre mi, geçmiş mahkumiyet kararına göre mi tespit edilmektedir. Şiddetin her türlüsü şiddet ise kanun ve yönetmelikte bahsi geçen "ilk defasında 6(altı) aya kadar" neden "ilk defasında 6(altı) aydır" değildir.Kararı alan yetkili mercilerin Keyfine göre olamayacağına göre fiziksel şiddete basında 3 (üç) ay uzaklaştırma verildiğini okuyorum.uzaklaştırma süresinin nasıl belirlendiğinin net şekilde açıklanmasını istiyorum.