Mesajı Okuyun
Old 02-05-2004, 22:00   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Admin,Yasanın lafzına bakarsak,karar doğru.

Ama yasanın ilgili düzenlemesi bir çok açıdan isabetli değil.

1-Çocuklar neden babalarının soyadını alırlar? Çünkü yasaya göre babaların soyadı alınır.

2-Evlilik dışı doğan çocuk neden babasının soyadını alamaz? Çünkü annesi ile babası "meşru" bir ilişki içinde değildirler.

3-Evli kadınlar çocuklarına soyadını verebilir mi? Hayır ,Evlilikte soyadı erkek eşin soyadı olması zorunludur.

Sonuç:
Kadınlara evlilik öncesi soyadını bile tek başına taşıma izni vermeyen anlayış,konu evlilik dışı çocuk olunca birden anlayış değiştiriyor,ve kadınlara soyadını çocuğuna verme hakkı tanıyor.

Düzenlemeyi doğru bulmuyorum.

Soyadı düzenlemesinin erkeğe endeksli olmasını doğru bulmuyorum.

Erkeğe endeksli bir soyadı uygulamasını kabul eden bır anlayışın birden evlilik dışı çocuklar sözkonusu olduğunda farklı bir anlayış kabul etmesini samimi bulmuyorum

Evlilik içinde veya dışında doğan çocukları ayrıma uğratan bu uygulama Anayasanın eşitlik ilkesine ,çocuk hakları sözleşmesine aykırıdır.

Mevcut düzenleme, en azından taraflara seçim hakkı verecek veya soyadı düzenlemesinde kadın-erkek eşitliğini sağlayacak şekilde değiştirilmelidir.

Ayrıca babanın nüfusuna kaydedilmemesi ileride miras konusunda hak kayıplarına yolaçacak gibi görünüyor.

Bu düzenlemenin bir şekilde itiraz üzerine Anayasa Mahkemesinde tartışılmasını sağlamak gerekli..Bu konuda çalışmalar yapıldığını biliyorum. Umarım işe yarar.