Mesajı Okuyun
Old 23-10-2009, 09:35   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Dekortiko
İlginiz için teşekkür ederim. Ancak, yaptığım araştırmalar ve bu konuda fikrini aldığım hocalar, Pay Sahipleri arasında yapılacak bu sözleşmenin şekle tabi olmayacağını ve "resmi şekil şartı gerektiren gayrimenkul devri" gibi işlemler bakımından istisna teşkil edeceğini söylüyorlar. Ben uygulamada benzer bir olay başından geçen var mı; elinde karar olan var mı diye araştırıyorum.

Sayın meslektaşım,

Sorunuzdaki kastınız bu son açıklamalarınızdan sonra iyice belirsiz hal aldı. Hangi hocalar hangi görüşü size söylediler bilemiyorum.

Pay sahipleri sözleşmelerinin kendisi elbette ki resmi şekil şartına tabi değildir. Ancak bu demek değildir ki, kanunen resmi şekil şartı aranan Gayrımenkulun aynına ilişkin devirler bakımından da bir defa pay sözleşmesi yapılmışsa, bir daha resmi şekil şartı aranmaz!

Pay sahipleri kendi aralarında bir gayrımenkulun aynına ilişkin devir sözleşmesi yapmış olsalar da bu sözleşmenin uygulanabilirliği olmaz! Devrin, Tapuda gerçekleşmesi gerekir ki bu noktada elinizdeki pay sahipleri sözleşmesinin Tapuda hiç bir hükmü olmaz. Çünkü gayrımenkul devri için aranan resmi şekil şartına uyulmamıştır.

Not: Pay sahipleri sözleşmesi Borçlar Hukukuna tabi olan bir sözleşme olup, taraflarını bağlar ve 3. kişilere karşı ileri sürülemez. Bu manada nasıl ki iki kişi aralarında resmi şekil şartına uymadan bir taşınmaz devri sözleşmesi yapsalar da bu sözleşme resmi şekil şartına uyulmadan yapıldığı için tapu devri noktasında geçersiz sayılıyorsa, aynı durum pay sahipleri sözleşmesi için de geçerlidir.