Mesajı Okuyun
Old 16-10-2004, 16:49   #10
devran

Varsayılan Çocukların çalışmadığı bir dünya mümkün!

Çocukların çalışmadığı bir dünya mümkün!

Bugün dünyada her altı çocuktan bir çalıştırılıyor. Dünya çapında 246 milyon çalışan çocuk var. Bu rakam tüm dünya çocuk nüfusunun yüzde 19'una tekabül ediyor.

HÜSEYİN AYKOL

Merkezi Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de bulunan "Çocuk Emeğine Karşı Küresel Yürüyüş" isimli kuruluş ile merkezi ABD'nin başkenti Washington'da bulunan "Uluslararası Çocuk Emeği ve Eğitimi Merkezi"nin ortaklaşa yürüttüğü "Çocuk emeği olmayan bir dünya mümkün!" başlıklı kampanya, çocukların çalıştırılmalarının sonuçları üzerine çarpıcı hatırlatmalarda bulunuyor.

Kampanya, dünya çapında çalışan çocuk sayısının 246 milyona ulaştığını; bu rakamın, tüm çocukların yüzde 19'una tekabül ettiğini; yani bugün dünyada her 6 çocuktan birinin çalıştırıldığını hatırlatıyor öncelikle. Kampanya yetkililerinin daha sonra hatırlattıkları ise insanı sersemletiyor: Çalışan çocukların 11 milyonu tehlikeli mesleklerde, dahası 12 ila 20 milyonu ise uyuşturucu kaçakçılığı ve fahişelik gibi kabul edilemez yerlerde çalıştırılıyor.

Gelişmeye engel

Kampanya yetkilileri, "Çalıştığı için okula gidemeyen insanlar, büyüdüklerinde diğerlerinden daha fakir durumda kalır. Bu durum ise yoksulluğun devamına neden olur" diyor. Onlara göre, "Daha iyi eğitim alan çocuk, daha sonraki yaşamında daha iyi para kazanma ve siyasi yaşama daha fazla katılma ve yaşamı hakkında daha yüksek beklentilere girme şansını elde eder."

Tanzanya'da yapılan bir araştırma, çocukların okula gitme süresi ile çocuk yaşta çalıştırılma süresi arasında ters orantı olduğunu ortaya çıkarırken, Mısır'da yapılan bir inceleme ise bir erkek çocuğun çalıştırılma olasılığı, eğer anne çalışmışsa yüzde 10, eğer baba çalışmışsa yüzde 5 olduğunu göstermiş. Brezilya'da aile üzerine yapılan bir araştırma, çalışmaya erken başlayanların gelirinin diğerlerinden düşük olduğunu ortaya koymuş.

Eğitimin rolü

Eğitim görmüş annelerin çocuklarını sağlıklı olarak yetiştirme oranının, diğerlerinden yüzde 50 daha fazla olduğu ortaya çıkarken, Hindistan'da kadınların yüzde 86'sının eğitim görmüş olduğu eyalette ortalama ömür süreleri 73 yıl iken, eğitim görenlerin yüzde 25'ten daha düşük olduğu başka bir eyaletteki ortalama ömür sürelerinin sadece 45 yıl olduğu açıklandı. Zambiya'nın kırsal kesiminde hiç eğitim almayan kadınların, 8 ila 12 yıl okuyan kadınlardan iki kat daha yoksulluk içinde yaşadıkları ortaya çıktı. Dünya Çalışma Örgütü'nün yaptığı araştırmalara göre, çocukların çalıştırılmamasını sağlamak için yapılacak harcamalar, onların eğitilmesiyle elde edilebilecek gelirin sadece altıda biri kadar. Çocukların çalıştırılmak yerine eğitim almalarının sağlanması halinde gelişmekte olan ülkelerin ulusal gelirinin yüzde 43 artacağı hesaplanıyor. Uluslararası kuruluşlar, gelişmekte olan ülkelerin makus talihini yenmeleri için çocukların çalıştırılmasına karşı çıkmaktan başka çareleri olmadığına inanıyor.

Ne yapılabilir?

Kampanya yetkilileri, "şu anda Dünya Bankası'nın sosyal programlar için borç verdiği her 100 dolardan sadece 6'sı

çocuklar için harcanıyor" hatırlatmasını yaptıktan sonra, "Temel eğitim ve çocukların çalıştırılmasını önleyen programların sürdürülebilmesi için uluslararası yardımların miktarı ve bu programa katkıda bulunan ülkelerin sayısı artırılabilir" diyor.

"Çocuk Emeği Olmayan Bir Dünya Mümkün" kampanyasının işbirliği yaptığı "Herkes için Eğitim" (EFA) kampanyası ise, her yıl 10 milyar dolar harcayabilirse başarılı olacaklarını hesapladı. Bu para, dünyada silahlanma için her 3-4 günde bir harcanan paraya eşit. Hatta ABD'de yaşayan aileler, bir yıl boyunca barbie bebekler için harcayacağı paradan vazgeçse bu para toplanabiliyor!

Sorumluluk verin

Sorumluluğu başkalarının haklarına saygı göstermek ve kendi davranışının sonuçlarına sahip çıkmak olarak tanımlayan uzmanlar, ailelere çocuklarında sorumluluk duygusunu geliştirmek için yaşına uygun olarak küçük şeylerle mesuliyet vermelerini öneriyor. Sorumluluk sahibi çocukların; kendi kararlarını verebilen, karar alırken ellerindeki kaynakları kullanabilen, değer yargılarını gözeten, bağımsız davranabilen, kendine güvenli, başkalarının haklarını çiğnemeden kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen çocuklar olduğunu vurgulayan uzmanlar, mesuliyetin erken çocukluk yıllarında verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Sorumluluğu öğrenmenin diğer becerilere benzediğini ifade eden uzmanlar, "Çocuk ne kadar çok denerse bu konuda o kadar başarılı olur. Bunun için öncelikle evde bazı sorumluluklara sahip olması, onun okuldaki sorumluluklarını da üstlenmesine yardımcı olur" diyor. Uzmanlar çocuğa sorumluluk kazandırmak için de şu tavsiyelerde bulunuyor: Çocuğunuz için yaşına uygun sorumluluklar listesi hazırlayın ve uygulayın. Çocuğun seçim yapmasına izin verin. Onun adına düşünmeyin, onun adına iş yapmayın. Kırıp dökmesine izin verin. Ona yardım edeyim derken sorumluluklarının gelişmesine mani olmayın. Çocuğunuzun size çok bağımlı olduğunu düşünüyorsanız koruyuculuktan vazgeçin.