Mesajı Okuyun
Old 04-10-2006, 18:26   #59
gerunsal

[quote=kağanulaş][Örnek vermek gerekirse, "hissi" demememek için "duygusal" derseniz Türkçe karşılık bulmuş olmazsınız aksine kelime uydurup Türkçeye ihanet etmiş olursunuz diyor ve bence de doğru söylüyor. quote]

üzgünüm ancak sayın kağanulaş ben vermiş olduğunuz bu örneği anlayamadım.. vermiş olduğunuz örnekteki "duygusal" sözcüğünü nasıl uyduruk bir sözcük olarak nitelendiriyorsunuz? Tamamen Türk dilinin dilbilim ve sesbilim kurallarına göre oluşturulmuş bir sözcük nasıl uydurmaca olduğu için "Türkçe'ye ihanet"e kadar varan bir durumun oluşmasana sebebiyet verebilir ki? kaldı ki sayın Bakiler birçok kez bu ekin Türkçe olmadığı savını büyük içtenlikle söylemiştir. hatta forumda da dile getirildiği gibi bu ekten sinek kadar iğrendiğini de özellikle kendisi belirtmiştir.

kök sözcük Türkçe; köke getirilen ek kuşkusuz Türkçe; Türkçe sondan eklemeli bir dil, ve de son olarak Türkçe'nin sahip olduğu ses kuralları tümü ile dikkate alınmış durumda... hal böyleyken ortaya nasıl oluyorda "uydurukça" çıkıyor şahsen anlamadım...