Mesajı Okuyun
Old 24-01-2007, 10:04   #4
ad-hoc

Varsayılan Liyakat???

TBB, son yıllarda malesef siyaset sahnesine çıkacak meslektaşlarımızın, siyasi kaygıları ile paralel ve yine malesef meslek adına hiçbir iyileştirme gücü kalmamış bir şekil almıştır. Çok farklı bir tartışmaya denk geldim geçtiğimiz günlerde. Bakınız avukatlık sınavını desteklemem veya desteklemem değildir bu konu fakat bir kaç meslektaş sınavın kaldırılması sırasında TBB'nin avukatlık mesleğinin kalitesinin düştüğünü hatırlatarak şu şekilde bir tartışma içindeydiler. Madem bu meslekte kalite düşüyor o halde mesleğin itibarını temsil edecek insanlar da seçim hakkını bir liyakat sürecinden sonra elde etsinler. Baro başkanı veya TBB başkanı olacak kişi siyasi çizgisi ile değil, adı sınav veya başka birşey, liyakat sürecinden geçerek seçilme hakkını haiz olsun. İlk etapta ilginç bir fikir gibi gelse de makul veya makul olmayan yanlarını da aslında kendi içimde değerlendirdim.
Sayın meslektaşlar benim sorunum ne şimdiki yönetimde oturan kişilerle ne de öncekilerle fakat Avukatlık Kamu Niteliğini Haiz bir Serbest Meslektir diyorsak ben baro yönetimlerinin SALT politik görüşleri ile o koltuklarda oturmalarından son derece rahtsızım. Hatırlayınız, seçim zamanlarında ellerimize tutuşturulan broşürler tamamiyle siyasidir, hiçbir mesleki düzenleme ön plana çıkmamaktadır. Kimi aday Mevlana'nın felsefelerini dile getirirken, kimi aday M.Akif Ersoy dizeleriyle bu yarışta varolmaktadır. Peki sorarım sizlere AVUKATLIK nerdedir? Nasıl Gelişecektir? Kimler Geliştirecektir? İnsanların elbette bir siyasi görüşü vardır ve olması doğaldır fakat alınmış olan insiyatif sadece ve sadece siyasi beklentiler ve amaçlarla idare edilemez, zira avukatlar siyasi seçmen değil, TBB veya Baro Başkanlıkları da siyasi parti değildir. Bu açıdan TBB'nin kötü yönetimini bertaraf etmek yolunda bir adımda liyakat sisteminin getirilmesi olacaktır. Velhasıl; avukatların kalitesinin düştüğünü iddia eden ve avukatlığın itibarını her seferde dile getiren yönetimler için, bu itibarlı mesleğin sayın uygulayıcılarını temsil etmek çok daha fazla kalite çok daha fazla liyakat gerektirir.Saygılarımla