Mesajı Okuyun
Old 21-04-2010, 12:15   #1
Noyan Yiğit

Varsayılan Adli Sicil Arşiv kaydı silinebilir mi ?

2005 yılında bi müvekkil elinde sabıka kaydı ile bana geldi. Sabıka kaydında yaklaşık 15 tane 1988-1990 yıllarına ilişkin karşılıksız çek keşide etmek, çek karnesini iade etmemek ve toplu kaçakçılıktan mahkumiyete ilişkin kayıt vardı.
Bu kayıtları sildirmek istediğini söyledi. Ben de gerekli prosedürü takip ederek, mahkemelerine müracaat ettim. Sabıka kaydının silinmesine ilişkin kararları aldım. Kararlar "adli sicilden çıkartılması için kararın bir örneğinin Adli Sicil İstatistik Müdürlüğüne gönderilmek üzere C. Başsavcılığına yollanması" kararı ile Savcılığa gönderildi. Müvekkil en son dün bi sabıka kaydı almış. Sabıka kaydında şöyle diyor "Yukarıda kimlik bilgileri bulunan kişinin adli sicil kaydı yoktur" altında "yukarıda kimlik bilgileri bulunan kişinin Adli sicil arşiv kaydı vardır " yazıyor ve Üst bölümde 4 adet alt bölümde 2 adet kaldırılmış kayıtlara ilişkin bilgiler var.
Anladığım kadarı ile bu müvekkili tatmin etmemiş, diyor ki "Avukat bey sizin yaptığınız iş bi işe yaramadı ". Gerçekten müvekkil bu serzenişinde haklı mıdır?
Ben aynı kanaatte değilim. Sizlerin de fikirlerinizi almak istedim. Gerçekten yaptığımız iş bi işe yaramadı mı ? Çünkü bu işleri takip ederken canım çıktı
belki 10 tane mahkemeye dilekçe verip bunları takip ettim. Neticede de adli sicil kayıtları silinmiş ama "arşiv kayıtları" duruyor. Bu arşiv kayıtlarını sildirmek mümkün değil midir ? Yani müvekkil sabıka kaydı aldığında hiç sabıka kaydı yokmuş gibi "Adli sicil kaydı yoktur" kaydı olan ve arşiv kayıtlarının gözükmediği bir kayıt alması mümkün değil midir?
Bilgi ve emeğini paylaşan meslektaşlarını peşinen teşekkür ediyorum.Saygılarımla