Mesajı Okuyun
Old 28-04-2009, 10:45   #16
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
ipotek koymadan önce eksperler vasıtasıyla kıymet takdiri yaptırmış olduğu düşünüldüğünde, taşınmazın sadece tapudaki halini değil, fiilen fiziki durumunu da bildiği varsayılır
"Fiilen fiziki durum"u ben ; tapudaki bilgilerle yetinilmeyerek, incelenen taşınmazın kıymetini olumlu ya da olumsuz yönde etkileyecek özelliklerin belirlenmesi olarak anlıyorum. Taşınmazın değerini belirlemekle görevli olan banka eksperine, ayrıca ; o taşınmazın bir aileye tahsisi edilip edilmediğinin tespiti görevi de verilmiş, eksperin de raporunda bu hususu açıklığa kavuşturmuş olması gereklidir diye düşünüyorum. Bankanın kıymet takdirini yaptırmış olmasından, taşınmazın aile konutu olup olmadığını inceleme yükümlülüğü sonucu da çıkarılması zorlama bir yorum gibi gözüküyor.Bu nedenle Sayın Saim’in yukarıdaki görüşüne katılamıyorum.

Eve değer biçmeye gelen uzmanın görevi de uzmanlık alanı da evin bir ailenin yaşam alanı olup olmadığını incelemek ya da araştırmak değildir. Hangi yönde inceleme yapacağı bellidir. Bu uzmanın mensubu olduğu talepçiye, “ bir evin bir ailenin yaşam alanı olduğunu bilebilecek durumdasın “ demek de aynı yönde zorlama yorum gibi geldiğinden, “eve değer biçmeye gelindiğinde o tek hanenin ailenin yaşam alanı olduğu bellidir” diyen Sayın av.ufuk’un yukarıdaki görüşüne de katılamıyorum. Kısacası, iki dostumun bakış açısı bana göre haklı değil.
Somut olayda, " Tapu kaydına güvenerek ayni hakkın kazanımı ancak 1023. maddedeki koşullar varsa olanaklıdır. " diyen Sayın Özge YÜCEL gibi düşünüyorum.
Saygılarımla.