Mesajı Okuyun
Old 18-08-2008, 18:17   #189
BaharB

Alıntı:
Yazan Gulumse
Bence Ömer Kavur "ruhu sıkışmadan" güzel bir film çekmek için o mekanı seçmiştir.

Sayın Gulumse;
Gayet sıradan bir izleyici olarak çok ciddiye aldığım sinema sanatı hakkında iddialı yorum ve eleştirilerde bulunmak veya insan psikolojisi hakkında ahkam kesmek gibi bir densizlik yapmak istemem. Üstelik üyelik bilgilerinize de göz gezdirmişken...

Ancak Serdar Ortaç şarkılarıyla bir türlü duygulanamayan, orta yaşlı, az çok hayat tecrübesi edinmiş bir insan olarak düşüncelerimi yine de takdire sunmak isterim. Ömer Kavur'un "Kırık Bir Aşk Hikayesi"den başka "Amansız Yol", "Anayurt Oteli", "Gizli Yüz", "Akrebin Yolculuğu" gibi filmlerini izledim ve hatırımda bana huzur veren hiç bir sahne yoktur... Şunu düşünmüşümdür hep: Ömer Kavur'un yaratıcılığı belki de filmlerine de yansıyan ve kendinde olan bu iç sıkıntısından geliyordu,sanatçı Ömer Kavur bu haleti ruhiye ile besleniyordu. İntiharlar, filmlerine izleyicinin uykusunu dağıtmak için girmemişti herhal...

Buradan hareketle, bendeki Ayvalık algılamasıyla bir bağlantı kurmaya çalışmıştım. (Tekrar yolum düştüğünde Ayvalık'ın mavi bayraklarını ve su altı dünyasını görmeye çalışacağım. Ancak ben, iyi beslenmiş kefallerden başka bir şey göreceğimi sanmıyorum. )

Her neyse, siz ne düşünürsünüz bilmem ancak bakın Macit Koper, Ömer Kuvur'un cenazesinin başında ne diyor: "Bireyin yalnızlığına inanırdı. Sineması da öyleydi. Belki de yalnızlığını paylaşmak istemediği için gitti..." Yine "Ömer Kavur 'yalnızlığın' ruhsal çöküntülerini irdeler filmlerinde ama yalnızlığı savunmak gibi kaygısı da yoktur. Gizli Yüz, kurgusal bir yalnızlığın gerçek yaşamla örtüştüğü bir başyapıt olarak karşımıza çıkar." (Prof. Dr. Suat Çağlayan, eski Kültür Bakanı) "Kavur aynı zamanda taşranın ve Anadolu'nun betimleyicisidir. Onun Anayurt Oteli'ne kadar hiçbir Türk filmi, Türk taşrasındaki o küçük ve kayıp kasabaların iç burkucu yalnızlığını ve insanoğlunun o coğrafyada akılla ilişkili sorunlar yaşayabileceği gerçeğini vurgulayamamıştır." (Atilla Dorsay, sinema yazarı) (http://www.radikal.com.tr/ek_haber.p...&haberno=1627)
Saygılarımla...