Mesajı Okuyun
Old 21-05-2012, 11:20   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Herkese İyi Çalışmalar..

Müvekkilimin eşi 1983 yılında vefat ediyor. müvekkilimin kızı 2005 yılına kadar vefat eden babasından ötürü yetim aylığı alıyor..
2005 yılında verilen yetim aylığı; üniversite öğreniminin bitmesi ve vefat eden babanın fiili hizmet süresinin 10 yılın altında olması sebebiyle kesiliyor..
2008 yılında 5510 sayılı kanunun geçici 4. maddesinde yapılan değişiklikle 5-10 yıl arası fiili hizmet süresi olanların iştirakçilerinin dul ve yetim aylığı ödemelerinin devam edeceği yönünde değişiklik yapılıyor ve müvekkil ve kızı dul ve yetim aylığı almaya tekrar hak kazanıyor.
SGK ya yapılan başvuru sonucu başvuru tarihinden itibaren müvekkilime dul maaşı, kızına yetim maaşı bağlanıyor.

Şu aşamada değerli meslektaşlarıma sormak istediğim;
1- Müvekkilin ve kızının 2008 yılından itibaren hak kazandıkları; 2008 yılından, aylığın bağlandığı tarihe kadar almaları gerekli yetim-dul aylıkları talep edilebilir mi?
2- Şayet talep edilebilir ise müvekkil ve kızı adına açılacak davalarda müdeabbih nasıl belirlenecek?
Saygılarımla.. iyi çalışmalar...
Sayın Av.Onur ÇELİK;

Mezkur aylıklardan kurumun sorumluluğunun doğması için başvuru zorunluluğu olduğundan, başvuru tarihinden aylığa hak kazanılan tarihe kadar geriye doğru talepte bulunulamaz.

Saygılarımla..