Konu: Bu mudur ?
Mesajı Okuyun
Old 18-03-2008, 13:51   #3
uye8490

Avukat olmak direngen olmayı da gerektirir diyorum ben.Tüm dünyayı karşınıza alsanız da haklı olduğunuzu bildiğiniz bir konuda asla tavizkar olmamayı gerektirir.

Genç avukatların kalemlerle olan ilişkisi mesleğin ilk başlarında maalesef çoğu kez kabusa dönüşebiliyor.Gemisini kurtaran kaptan misali meslekte yıllarını doldurmuş meslektaşlara içini dökme eyleminde bulunmuşsa genç avukat çoğu kez "ilişkileri bilmemekle" itham edilebiliyor.

Hiç unutmuyorum mesleğimin ilk yılıydı,gittiğim bir hacizde hacizden sonra icra arabası durmuş benim inmediğimi gören icra memuru "avukat hanım buyrun inebilirsiniz" demiş,bense "paranın üstünü bekliyorum memur bey" deme gafletinde bulunmuştum.Önce kısa bir şok (araçta bulunan meslektaşlar da dahil)belli belirsiz gülmeler ve icra memurunun öfke saçan bakışları...Parayı aldıktan sonra da "iyi günler "dileğime cevap verme tenezzülünde bile bulunmayan meslektaşlar ...Tahmin edeceğiniz gibi o icra dairesiyle olan ilişkilerim resmen karabasana dönüştü.Ama ben her seferinde paranın üstünü almadan inmedim.

Yine aynı yıl icra dairesinde bir haciz talimatını elden almak için bekliyorum.İcra memuru önce gülen bir yüzle "güzelim (ben güzelim değilim avukatım demeyi çok istedim ama diyemedim ...şimdi olsa...) yarım saatlik işim var hemen yazarım"demiş, devam eden dakikalarda ve saatlerde ben hep o yarım saatin geçmesini beklemiştim.Saatler geçiyor ben müdür ile memur arasında mekik dokuyor ,ama bir türlü sonuç alamıyordum.Talimatı benim baro odasında yazıp imzalatma teklifim de "biz yazarız" diye reddediliyordu.
Benden çok sonra gelip yazılarını tıkır tıkır alan meslektaşları gözlemlemeye başladım.Gördüğüm ,herkesin dosya içine bir miktar para koyduktan sonra müzekkeresini en geç on beş dakikada aldığıydı. İnanın şok olmuştum.
Müdüre gittim durumu anlattım ve benim asla tek kuruş para vermeyeceğimi ...Diretirlerse savcılığa başvuracağımı...Neyse "avukat olabilmen için on fırın ekmek yemen gerekir" nasihati eşliğinde yazıyı alabildim.
Bu icra dairesiyle de ilişkilerim hep sancılı oldu sonraki dönemlerde.
Ama bir gün olsun yanlışı yanlışla düzeltmeye kalkmadım.Ve avukatlık mesleği isteyerek seçtiğim bir meslek olmamasına rağmen bir gün olsun "bırakacağım"demedim ,demedem de..Yaşamın devingen yanı oldu çünkü mesleğim benim için.
Küçük yerlerde bu tip sıkıntılar pek yaşanmıyor.Ama şunu diyebilirim kalemle olan ilişkilerde bu tip sorunları sıkça yaşayacağınızı tahmin ediyorsanız taleplerinizi mutlaka yazılı iletin olumlu veya olumsuz bir sonuç mutlaka alınır.
Ve ilişkileri öğrenme yolundaki nasihatleri asla ve asla kişiliğinizden ve onurunuzdan taviz verilmesini gerektirir bir rehber olarak algılamayın.Ne olursa olsun onurunuz ve buna bağlı olan iç huzurunuz ,iç barışınız cebinize girecek olan paradan kat ve kat daha değerlidir.