Mesajı Okuyun
Old 07-09-2012, 11:23   #8
uğur deniz

HMK nun 104.maddesinde açık hüküm var. Adli tatilin bittiği günden itibaren 1 hafta uzar diyor. Madde gerekçesine göre ise; adli tatile tabi olmayan dava ve işler açısından sürelerin işleyeceği açıktır. bu maddede adli tatile tabi olan yani adli tatilde görülemeyecek dava ve işlerdeki süreler açısından tatilin etkisi düzenlenmektedir. .ayrıca burada maddi hukuka ait süreler olmayıp örneğin zamanaşımı gibi usul hukukundaki sürelerdir. hükme göre adli tatilde görülemeyecek olan dava ve işlere ilişkin sürelerin bitim tarihi tatile rastlar ise bu süreler tatilin bittiği günden itibaren 7 gün uzatılmış sayılacaktır.Maddeyi örneklerle açıklamak gerekirse;(adli tatil süresinin 20 Temmuz 5 Eylül olduğu varsayımına göre)
20 temmuzda başlayan 15 günlük sürenin bitim tarihi 4 ağustos günü akşam mesai saati sonudur. ancak bu tarih tatil zamanına rastladığından süre 6 eylül den itibaren 7 gün uzar. yani 12 eylül günü mesai bitimi sona erer. 2 ağustos günü başlayan 15 günlük sürenin bitim tarihi tatil içine rastlayacağından süre yine 6 eylülden itibaren 7 gün uzar.3 eylül günü başlayan sürenin bitim tarihi adli tatil içinde olmadığından süre normal olarak 18 eylül günü mesai bitimi sona erer.(Adalet Bakanlığı hukuk usulü muhakemeleri kanunundan hukuk muhakemeleri kanunu kitabından)olaya döndüğümüzde adli tatil süresi 1.9.2012 günü bitmiş olduğundan tatil günü olup olmadığına bakılmaksızın bu tarihten itibaren 7 günlük süre işler 6100 sayılı HMK da 6.bölümün başlığı süreler,eski hale getirme ve adli tatil olarak düzenlenmiş olup HMK 93maddede resmi tatilden söz etmektedir. orada süre işlemekte ancak son gün resmi tatile geldiğinden hak kaybına yol açılmaması için takip eden ilk iş günü çalışma saati sonunda sürenin biteceğinden söz edilmektedir.adli tatil hukuksal anlamda resmi tatil olmadığından özel madde ile düzenlenmiştir.HMK nun 103 /3.bendi gereğince adli tatil içinde dahi temyiz dilekçesi vs işlemlerin yapılmasında bir yasaklama bulunmadığına göre ayrıca resmi tatil nedeni ile sürenin uzatılıp onun üzerine 1 hafta daha süre verilmesi olası gözükmemektedir.