Mesajı Okuyun
Old 21-03-2007, 17:49   #3
muratozsa

Sayın HEATHER konuyu çok ayrıntılı açıklayamadığımın farkındayım. Çünkü ayrıntıya girersem daha fazla kafa karıştıracağımı düşündüm. Aslına bakarsanız oldukça karışık ve 3 yıldır devam eden bir veraset ilamının bir parçası şeklinde bir dava bu bahsettiğim. Tam 25 mirasçı söz konusu.

Biraz daha olayı açmak adına şu bilgileri verebilirim.

Müvekkilimin eşi 3 sene önce ölüyor. Çocukları olmadığı için, müvekkilimle birlikte, murisin kardeşlerine (ve onlar da öldüğü için onların çocuklarına ve torunlarına) miras kalıyor. Ortada az evvel de söylediğim gibi toplam 25 mirasçı var.

Veraset ilamı alabilmek için birtakım nüfus tashihi davaları açıldı ve hemen hemen sonuca ulaşmak üzereyiz.

Ancak müvekkilin ölen eşinin kardeşlerinden birinin torunları, babaannelerinin nüfusta iki kere yazıldığını farketti ve yanlış olarak yazılmış 2.kaydın silinmesi için dava açtı.

Bu davada da biz davalı gösterildik ve aleyhimizde vekalet ücreti ve yargılama gideri istendi.

Burada yapılacak düzeltmede, müvekkilimin lehine veya aleyhine bir miras payı değişikliği söz konusu değil. Benim düşünceme göre davanın, hatalı kayıt yapılan kişinin torunları tarafından, Nüfus Müdürlüğü hasım gösterilerek açılması gerekiyordu.

Ancak dava, benim müvekkilimin ölen eşinin tüm miraşçıları ve Nüfus Müdürlüğü hasım gösterilerek açıldı.

Bizim bilgimiz dışında nüfusta yapılan bir yanlışlık nedeniyle neden biz yargılama gideri ve vekalet ücreti ödemek zorunda kalalım onu anlamış değilim.

Umarım kafanızı daha fazla karıştırmamışımdır.

İlginize teşekkürler...