Mesajı Okuyun
Old 20-01-2012, 12:30   #13
mehmetcansiz

1-Karşılıksız çeke hapis cezası yok
2-Evde bulunan beyaz eşyaların ihtiyaçtan fazlası haczedilebilecek
3-Haczedilen mallar asgari ücretin 5 katını yani yaklaşık 4500 TL yi bulmuyorsa muhafaza yapılamayacak. ( Hangi evde 4500 TL yatacak beyaz eşya dışı mal var ki)
4-4500 TL nin altındaki değerde haczedilen mallar borçluya yeddiemin bırakılacak.
5-Yeddieminliği suistimale hapis cezası verilmeyecek.
6-Menkul haczi 3 ay, taşınmaz haczi 6 ayda düşecek.

Arkadaşlar; Bu yeni değişikliklerle birlikte avukatlık yapmak hele hele icra avukatlığı yapmanın çoğu dosyada bize bir katkısı olacağını düşünmüyorum. İş tamamen borçlunun vicdanına, iyiniyetine kalmış. İcra takiplerinde borçluya yalvaracağız artık, ne olur borcunu öde diye, tabii o da "yok ben sadece anaparayı ayda 100 tl olarak 100 ayda öderim, faiz ödemem, avukatlık ücreti ve masrafları ödemem" diye rest çekecek. Bence bundan sonra icradan bir avukatın para kazanması sadece teminatlı dosyalarda mümkün olabilir. Bilmiyorum, bence 3. yargı paketinde alacaklının hakkı ile borçlunun hakkı arasındaki denge borçlu lehine bozulmuş durumda. Bu da piyasayı olumsuz etkileyecek ve vatandaşlar ADALETTEN ÜMİDİ KESİNCE , YASA DIŞI YOLLARLA ALACAĞINI TAHSİL ETME YOLUNA GİDECEK diye korkuyorum. İhkak ı hak devreye girer ve ceza davalarında patlama olur diye düşünüyorum. Evet 3. yargı paketinde getirilen yenilikler insani olarak bakıldığında kulağa hoş geliyor ama YASA KOYUCUNUN ATLADIĞINI DÜŞÜNDÜGÜM KONU ALACAKLI VE BORÇLU ARASINDAKİ DENGENEN KURULMAMIŞ OLMASI. TAMAM EV EŞYALARI HACZEDİLMESİN. BUNUN KARŞILIĞINDA ALACAKLIYA DA BAŞKA HAKLAR VERİLEREK DENGENİN KURULMASI ŞART. YOKSA KAOS MEYDANA GELİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. YAKLAŞIK 700 000 ÇEK DOSYASI VARMIŞ. ORTALAMA OLARAK 1 ÇEKİN 5000 TL BEDELLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNSENİZ ESKİ PARAYLA YAKLAŞIK 3.5 KATRİLYON TUTARINDA BİR ALACAK TAHSİL EDİLEMEZ HALE GELECEK.