Mesajı Okuyun
Old 06-08-2008, 09:05   #3
Konuk

İlginiz ve katkılarınız için teşekkür ederim.

Lanetli kardeş/evlat sıfatını bugüne dek üstlenip üstlenmeme konusunda hep tereddüt yaşadım, bu tereddütlerim halihazır sıfatlarımı görmemi ne yazık ki engelledi..., halihazır sıfatımı çocuklarımın duyguları, özgüvenleri, psikolojileri riske edilip önemsenmediklerinde keşfettim... Çocuklarım mensup olduğum ailenin bir parçası olmayıp, bir yükü idiler,,, hatta onları kendimle bütünleştirmem ailem tarafından angarya görüldü. 'onların babaları var, o baksın, sana ne, ver gitsin' cümleleri beni kendime getirdi.
Aynı şekilde benim de babam vardı!!!!

Sık sık taciz edilmemin, zaman zaman 'onların düzenini bozmaya boşanmış ve çocuklu bir yaşam tercih etmekle her an hazır bir yaşam benimsemiş olmamdan dolayı' zaten fazlalık ve huzursuzluk kaynağı olduğumun yüzüme vurulmasının psikolojik yansıması, ilaveten büyüyen çocuklarımın bu durumu olduğu gibi algılamaları zaten psikolojik olarak antremanlı olduğumu bana inandırıyor...

Şu anda 38 yaşındayım, şimdi ki bilincim olsa idi; bizi bu duygularla yetiştiren anne/babama 18 yaşımı geçer geçmez manevi tazminat davası açardım. Anne baba bile olsa hiçbir çocuk belli bir cinsiyet ile doğması beklenmiş, oysa tam aksi cinsiyet ile doğmuş olduğunu bilerek, dünyaya gelmekle aileye verdiği gereksiz bir evlada bakmak zorunluluğu ile annenin tekrar hamilelik yaşamasına ve arzu edilen cinsiyeti aramasına yol açtığı zihnine açıkça söylemlerle bellettirilerek ve annenin 48 yaşında hayati riskler alarak tekrar doğum yapması sonucu ulaşılan erkek evladın muhatap olduğu sevgi/değer/emeği birebir izleyerek, onu hırçınlaştırdığı, kızdırdığı için azarlanarak, hatta dışlanarak, dövülerek BÜYÜMEMELİ...
Anne ve babamın bize uygun gördüğü insani mertebe ne yazık ki eşim tarafından bir bakışta anlaşılmış, hatta ona açıkça telaffuz dahi edilmiş ve eşim ailemden aldığı bu bilgiyi tarafıma manevi ve fiili şiddet olarak iade etmiştir...

Erkek kardeşim adına alınan arazilere gelince;
erkek kardeşim daha bebek iken onun için arazi satın alınmaya başlandı, ancak; bu araziler bildiğim kadarı ile onun adına tescillenirken, hem annem hem babam birlikte gidip Tapu Müdürlüğünde imza attılar.
Babam ölene dek o arazileri kendi ekti biçti, hatta babamın ölümünden sonra kardeşim çiftçi kayıt sisteminden destek almaya başladı. Babam öldüğünde ise zaten 22 yaş civarında idi. Ve hiçbir meslek icra etmemişti. Alınan toplam arazi 80 ve 100 dönüm civarı. Bizler 6 kardeşiz, ve daha kundakta, ilköğretimde, ortaokulda, lisede vs. olan herhangi bir evladı lehine bir baba diğer 5 çocuğuna benzer imkan sağlamaksızın bu imkanı sağlıyor... Bu yasal mıdır???
Ayrıca erkek kardeşime adına 18 yaşını doldurur doldurmaz araba alındı.
Yani anne ve baba kardeşlerden birisinin açıkça çocukluğundan itibaren daha refah içinde bir hayat yaşamasını tercih ettiler ve bunun için imkanlarını seferber ettiler.
Oysa diğer 5 kız için bir karış bile tapulu arazi alınmadı. Bisikletimiz bile olmadı.
Babam öldüğünde erkek kardeşimin banka hesabı ve 10 milyar civarında bir nakiti bu hesapta vardı.
Bu kişi hiç çalışmamış biridir.
Arazilerinide kundakta hangi geliri ile aldı ki??
Ve hiçbirimiz adına babam böylesi miktarda bir nakit banka hesabını geçeyim, banka hesabı dahi açmadı...
Maddi ihtiyaçlarımızı veya gençlikle birlikte beğenilerimizi ÖZENTİ diyerek aşağılama ile reddetti.
Ve bizim ÖZENTİLERİMİZİ karşılamayarak, bundan yarattığı maddi kıymet ile son erkek çocuğuna yatırım yaptı.
Ben 24 yaşında evlendim, o sırada evimizde inekler vardı, evlenene dek inek baktım aynı zamanda memuriyet yaptım. Gelirimi annem babam almadı, ancak; evlilik hazırlıklarıma da en ufak bir katkı sağlamadı.
Hayattaki bu donanımsızlığımız, açıkça çevrede de farkedilen aşağılanmamız özellikle bana ne yazık ki zor bir hayatın temellerini attı.
Diğer kardeşlerim bulunduğumuz yerleşim birimi dışında yaşamakta olup, kendilerini erken yaşta evlenerek bir nebze korumuşlardır.
Ayrıca annem üzerinde kayıtlı araziler var ve annemin babamın terekesinde 1/4 miras hakkı var. Annem bu haklarını olduğu gibi kardeşime bırakmaktan, sağlığında adına tapulamaktan bahsediyor. Bu mümkün mü?
Bunun bir sınırı var mı?
Bunu önlemek mümkün mü?
Zira bu tasarrufu annem erkek kardeşim lehine onu baktığı için filan yapmak istiyor değil... Bu tasarrufu sadece 'erkek' olduğu için yapacak. Üstelik kardeşim halen bekar...
Benim ise 5 katlı aile apartmanında herhangi bir daireye bile yerleşmeme izin verilmiyor, değil annemin yanına gelmek!!!

Bir de babam eski kafa bir adamdı. Sık sık 100 lerle ifade eden biçimde cumhuriyet altını alır kenara atardı.
Annemin 100 ye yakın burgulu bileziği var. 15 adet beşibiyerdesi var. Ata liraların adedini bilme şansım ise hiç yok...
Tüm bunların takdiri annemin insiyatifine mi kalmış durumda????
Tüm bunlar da erkek kardeşime verilecek, görünen o ki...
Bir annenin bu tasarrufları yaparken herhangi bir sınırlandırma veya diğer çocuklarına karşı mesul olma gibi yasal bir durum var mı??
Teşekkür ederim.