Mesajı Okuyun
Old 24-05-2008, 22:37   #299
Av.Barış

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Anlayamadım, yani aslolan , kural olan avukatın vergi borcu bulunduğu mudur? Böyle bir yazı nasıl istenir, böyle bir mesaj nasıl gönderilir, anlamak zor.

Yerinizde olsam mesajı gönderen Baro'dan mesaj içeriğinin gönderilme nedenini yazı ile sorar ve yazılı olarak yanıt isterdim. (Meslek örgütünün davranışıysa çok acıklı ve düşündürücü ama öncelikli sorun daha başka)

Daha sonra mesaj kimlere gönderildiyse, ayrı ayrı tüm mesaj sahiplerinin yine yazılı olarak Başsavcılığa dilekçe vererek,

1-CMK alacaklarınızın halen neden ödenmediğini,

2-Bakanlıktan ödenek istenip istenmediğini,

3-İstendi ise hangi tarihte ödeneğin geldiğini, (Bunu web linkinde kendiniz de görebilirsiniz)

4-Son olarak ödeneğin aktarılma tarihinden bugüne geçen zaman zarfında, ödemelerin niçin müdafiilerin hesaplarına intikal ettirilmediği

hususlarında BİLGİ EDİNMEK isterdim.

Vergi borcu önsavıyla ilgili olarak gelen mesaja ise ÖZELLİKLE yanıt vermez, borcum yoktur yazısını da, illa ki VERMEZDİM.

Verilecek yanıta göre, sürece devam edilir. Bu süreçte mesleğin itibarını korumak, CMK ödemesini tahsilden öncelikli olmalı.

Saygılarımla...

Malesef uygulama bu şekilde.Maliyenin c.başsavcılığına göndermiş olduğu yazıda Avukatların vergi borcunun olması durumunda borcun alacağından karşılanması gerektiği bildiriliyor.

Yasal değil.FAkat ödemelerin barolar tarafından yapıldığı dönemde de maliye bu yazıyı barolara göndermişti.

Baro ile görüşmemde cmk yetkilileri bana adalet bakanlığının c.savcılığına bu sabah yazı gönderdiği ve bu yazıda müdafii giderleri için aktarılan paranın uzunca bir süredir başsavcılığın hesabında olduğu ve bu süre içerisinde hiçbir harcama yapılmadığı için parayı derhal geri istediğini belirttiler.Bunun üzerine başsavcılık durumu hemen bizim baroya bildirip bu yazıyı getirmemiz aksi halde paranın bakanlığa geri gönderileceği belirtilmiştir.

Burada üzerinde durulması gereken 2 husus bulunmaktadır.
1-C.Başsavcılığı uzunca bir süredir hesapta olan bu parayı neden yönetmeliğe göre avukatlara vermedi
2-Adalet bakanlığı neden C.Başsavcılığının bu görevi ihmal niteliğindeki uygulaması ile işlem yapması gerekir iken avukatları cezalandırarak parayı geri çekmek istedi

Bu soruların yanıt bulması için p.tesi günü adalet bakanlığına 2-mail atacağım.
Verilecek cevabı az çok biliyorum ama bu vurdum duymazlık nereye kadar gider bilemem.

Bence baroların bu konuda derhal bir çözüm bulması gerekmektedir.Çünkü barolar birliği ile hükümet arasında yaşanan krizler bizi özellikle yeni başlayan avukatları bu tür konularda çok etkilemektedir.