Mesajı Okuyun
Old 20-02-2008, 14:43   #10
Av.YBayrak

Sayın meslektaşlarım;
Öncelikle şu hususa dikkat edelim : Meşe icra ve hukuk proğramları ile TBB nin yaptığı anlaşmanın içeriği nedir? Bunu bilenler var ise açıklasınlar.
Ayrıca, proğramı benim bilgisayarımda çalıştıramadılar. Neymiş, vista 32 bit de ondan çalışmamış. Yazılımın versiyonunun yetersizliği olamaz mı?. Neyse,bu bir yana, TİDAP ile sunulan kararların sayısal ve nitelik olarak İstanbul Barosu Dergisinin %01 i kadar dahi işe yaramadığını düşünüyorum. Barolar birliği ile anlaşma içerikleri nedir? Maliyeti Nedir?
2.ci olarak, gelelim İstanbul Barosu'na ve reklamına : Birçok proğramı incelemeye çalıştım.
Bu incelemelerim esnasında gördüğüm ve şu anda en ergonomik olan, yapılması gereken dizayna en uygun olan takiptalebi.com adlı proğrama da aboneyim, ancak kullanmıyorum. Sitesine dikkat ederseniz (eleştirilerimiz ve görüşmelerimiz üzerine) birçok hatayı düzelttiklerini belirtiyorlar fakat, başka hatalar söz konusu. Ör.geçmiş birkaç aya ait kira alacaklarınızı girin. Sorun'u Kedilerine de e-mail ile ilettim. (Bir icra proğramının dizayn olarak kullanışlılığı yanında, içerik olarak da ihtiyaca cevap vermesi gerekir. Bir icra proğramında özellikle ilamlı işçi alacakları ve kira alacakları ile ilgili takiplerin düzenlenmesi, bunun UYAP a da aynen aktarılabilmesi en dikkat edilecek husustur. Geri kalanını düzenlemek çok daha kolaydır.) Daha da önemlisi, İstanbul Barosu'nun yaptığı toplantılarda Baro bilişim görevlisi bu proğrama ilişkin eleştirileri ve hatalarının dile getirilmesini de atlamaya çalışarak, toplantıları açıkça Adalet Bakanlığının eleştirisi ve özellikle bu proğramın kullanılması için reklam kampanyasına dönüştürdü.Bunu da Baro'nun yetkilileri ve ilgililerinin bilgisi ve desteği ile yaptığı anlaşıldı ve bir antipati oluşturdu. Galiba avukatları.
Şimdi burada meslektaşlarımın dikkat ettiği gizlilik esası da gerçekten önemli bir sorun. Çevrim içi kullanılamayan bir proğramı kullanmayı yani sadece belirli bir süre kullanımını kiralamayı ben de düşünüyorum ve şu anda kullanmıyorum. Avukatların kendi aralarında yeterli iletişimi var iken, İstanbul Barosu Yönetimi hangi nedenle ve hangi amaçla böyle bir şeye girişti ?
Ayrıca piyasadaki proğramlar da dilekçe formatı eklemiş olsalar da- kesinlikle o kadar yüksek fiyatları ödemeye değdiğini düşünmüyorum. Zaten Adalet Bakanlığı proğramı basitleştirmek ve daha kullanışlı hale getirmek için çalışmada olduğunu duyumsadım. Doğru ise çok iyi olacak, kimse para vermek zorunda da kalmayacak.
Herkese iyi çalışmalar, başarılar ve mutluluklar dilerim