Mesajı Okuyun
Old 05-08-2009, 07:07   #3
Av.Cengiz Aladağ

Bu konuyu gündeme getirdiği için sayın Karabulut'a teşekkür ederim.
Ben de yıllardır Open Office kullanıyorum. Program ile ilgili sayın Karabulut ve sayın Admin'in yazdıklarına birkaç ekleme yapmak istiyorum.

- Sayın Karabulut, programla ilgili haberler için orijinal internet adresini vermiş (www.openoffice.org). Programı indirebileceğiniz adresten de anlaşılacağı gibi, programın Türkçe sürümü ile ilgili bilgileri http://www.openoffice.org.tr adresinde bulabilirsiniz.
- Yine sayın Karabulut "Yalnızca alışkanlıklardan kurtulmak biraz zaman alacak (klavye kısayolları gibi)." demiş ama aslında Open Office'de tüm klavye kısayollarını kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Böylece eskiden alıştığınız kısayollardan vazgeçmemiz gerekmiyor.
- Programın kurulumu sayın Admin'in belirttiği kadar zor değil. Bilgisayarınızda Java yoksa, Open Office'in Javalı sürümünü indirip birkaç tıklama ile kurabilirsiniz.
- Programı kurduktan sonra, dosya açma ve saklama formatı varsayılanlarını MS Office ile uyumlu hale getirebiliyorsunuz.
- Evet, Open Office'de "Tümünü büyük harf yap" ve Tümünü küçük harf yap" dışında "İlk harfleri büyük yap" gibi komutlar olmaması büyük eksiklik. Hep, yeni sürümde olur diyorum ama hala bu sorun çözülmedi.
- Bence Open Office'in MS Office ile en çok uyum sorunu yaşadığı program Powerpoint'in benzeri olan Impress. Özelikle Türkçeye özgü harflerin görüntülenmesinde sorun yaşanıyor.
- Open Office'de MS Office 2007 sürümü ile ortaya çıkan yeni dosya formatı docx dosyalarını açamaması da bir eksiklik olarak sayılabilir.