Mesajı Okuyun
Old 10-12-2008, 15:01   #8
pir_i fani

Sayın Hakim Bozkulak ağzınıza sağlık.Bakış açınızla gerçeği belirtmişsiniz.Ancak icra işlerinin noterlere devredilmesi fikri bence isabetsiz olmuş.Çünkü noterin işlerinin icra işlerine hiç benzemediğini biliriz.İcra işleri hiç bir işe benzemez.Birçok avukatın kısa yoldan ve çok da derin hukuki araştırma ve bilgilere ihtiyaç duymadan sıcak para kazandıkları yerlerdir icra daireleri.Kimse icra dairelerinde işlerin personel yüzünden aksadığını söyleyemez.Kimse karnından konuşamaz.Eğer personel yüzünden aksıyor ise iş konuni yollara gider.Kimse pide kuyruğundaki sırasını dahi kaptırmaz.İcralardaki bu yoğunluk da işin çok fazla, çalışacak insan gücünün sayıca az olmasından kaynaklıdır.Ayrıca icra dairelerinde personel olarak çalışmak hiç cazip değildir.Çünkü hiç bir memur haddinden fazla yük altında iş altında insanların geciken işleri nedeniyle sızlanmalar yüzünden depresyona girmek istemez.Her gün icra dairelerindeki ortamı teneffüs eden hukuktan anlar usulden anlar halden anlar avukatları bile çileden çıkarır İŞ YÜKÜ.Bir banka akşama kadar bir sürü müşterinin işini halleder.Bir icra dairesi de akşama kadar bir sürü iş sahibinin işini halleder.Bankalarda en ufak bir sürtüşme yaşanmaz.İcralarda her daim yaşanır.Çünkü bankadan işlem yaptırmak, fırından pide almaya benzer.İcralarda ise pide almak kolay değildir.Kolay olsa alacaklar icraya verilip 2- 3 seneyi bulmazdı tahsilatta.Sürekli yazılır çizilir.Takip işlemi takip-haciz-satış ile bitmiyor arada bir sürü evre devre istiyor.Ben icra dairesi çalışanlarını bu konu başlığını başlatan kişi gibi acımasızca eleştirenlere teessüf ediyorum.Kolaysa buyrun diyorum.İsmini yazamayan, imza atamayan, okuduğunu anlayamayan, anlatılanı anlayamayan okumuş ve okumamış bir sürü insanla muhatap olan bu dairelere kimsenin de sahip çıkacağını sanmıyorum.yazık...