Mesajı Okuyun
Old 20-06-2012, 16:54   #7
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan yeditepelişehir
Yaşanmış bir olay soru olarak sorulmuş.E bu davada beraat etmişti ki bence hatalı bir karar olmuştur.Dosyayı görmüş değilim ama gazeteye yansıyan kadarıyla beraat kararı çıkması bence hatalıdır.Çünkü E kabloyu ilk doladığında 2 dakika boyunca sıktığını,eşinin ağzından burnundan salya gelince bıraktığını,eşinin kendisinden su istediğini ve suyu getirdiğini,bu esnada '' sen benim sevgime namusuma inanamadın'' dediğini, bunun üzerine eşinin beni yoksa çok kötü olacak dediğini ve bundan sonra tekrar eşinin kendini öldüreceğini düşünerek ikinci hamleyi yaparak boğduğunu sonra kendinden geçtiğini ifade etmiştir.Eşinin kendisi çırılçıplak dışarı atıp daha sonra eve alıp dövdükten sonra tekrar giyinmesini istediğini de söylemeliyim.Olayın en başına dönecek olursak da eşinin kendisini ablasıyla köye göndereceğini söylediğini ve bir yandan da dövmeye başladığını ifade etmiştir.Sonrası yukarıda anlatılanlar gibi.Bu durumda E'nin aslında çok da kendini kaybetmiş olmadığı söyleyebilirim.Eşinin uyguladığı şiddete karşı kafasına elektrik sobasını vurup kaçmak varken boynuna sobanın kablosunu dolaması, iki dakikalık boğaz sıkmadan sonra eşinin ağzından burnundan salya gelmesi su istemesi vs adamın nefessiz kalması sonucu baya bir güç kaybına uğramasına rağmen evden kaçıp gitmek varken '' beni boğ yoksa kötü olacak'' sözünden korkarak tekrar boğması ve öldürmesi bence meşru müdafaa sınırlarını aşmıştır ve beraat kararı hatalı olmuştur.

Soru dışında bir mahkeme kararını değil, soru sahibinin mesajında geçen "sınav soru metnini" baz almak gerekir. Zira, burada sınav sorusunun değerlendirilmesi isteniyor ve ayrıca mesajınızda geçen mahkeme kararı ile sayın settarsultan tarafından paylaşılan soru metni arasında ciddi oluş farkları mevcut...

Öğretim üyeleri, sınav sorularını hazırlarken böyle bazı haberlerden de yararlanırlar ama soruda bunlarla oynayıp değiştirirler. Bu tahrifin amacı ise, hukuk öğrencisinin "hukuksal ayırım kabiliyetini" ölçmektir. Bence, sınav sorusunda, meşru müdafaa ile haksız tahrikin bu derece yakınlaştırılmasından güdülen amaç da bu.

Siz, sınav sorusundan yola çıkarak küçük bir tahkikat yapmışsınız.