Mesajı Okuyun
Old 21-01-2011, 00:48   #5
Gemici

Alıntı:
Yazan c.ceren erdal
Sayın Hukukçu Arkadaşlar, Benim Sosyal Bilimlere Giriş dersinden vize sınavım yerine geçecek bir ödevim var.Konusu da "Hukukta Araştırma Yöntemleri". Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Bulunması zor bir konu araştırdım ama bulamadım.Şimdiden teşekkürler.Saygılarımla...

Sayın c.ceren erdal,

herşeyden önce"Hukukta Araştırma Yöntemleri"nden ne anladığınızın daha doğrusu ne anlatmak istediğinizin sınırlarını çizmeniz gerekir. Belirli bir sınır koyduktan sonra, daha doğrusu konunuzu tam olarak belirledikten sonra, belirlediğiniz konunun hangi yöntemlerle araştırıldığını araştırabilirsiniz.

Araştırmaya başlamadan önce, hukukun ne olduğu konusunda bir karar vermek zorundasınız, eğer hukuk bir sanattır veya bir dans çeşididir türünden bir düşünceniz varsa, kendinize başka bir konu bulup o konu üzerinde birşeyler yazın. Yok eğer hukuk bir bilim dalıdır ve her bilim dalında olduğu gibi hukukun da bir 'araştırma yöntemi' ve bir teorisi vardır, sonucuna varırsanız, devam edin. Ama devam etmeden önce bilimin ne olduğunu, hukukun ne olduğunu ve hukukun kullandığı araştırma yöntemlerinin diğer bilim dallarınının araştırma yöntemlerinden ayrılıp ayrılmadığını araştırın.

Başta belirttiğim, sınırlandırma, konuyu belirleme konusuna dönüyorum:
Hukuk değişik bilim dallarının konusudur. Bu bilim dalları özellikle: Hukuk tarihi, hukuk sosyolojisi, hukuk felsefesi, genel hukuk teorisi, karşılaştırmalı hukuk ve herşeyden önce hukuk politikasıdır(yasa yapma politikası).

Diğer bir konu yasaların uygulanmasıdır. Bir hukuk problemi nasıl çözülür örneğin, bu konuda medeni hukuk, ceza hukuku ve idare hukuku dallarında ne gibi ayrılıklar ne gibi ortak yanlar vardır. Diğer bir örnek yasaların nasıl yormlandığı konusunda bir araştırma yapmaktır.

Saygılarımla