Mesajı Okuyun
Old 09-03-2010, 15:16   #15
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Saim Bey,

171 inci madde sanki aynı büroda çalışmayan iki avukatın birbirlerini tevkil etmeleri hususunu düzenlemiş gibidir. Sizin düşünceniz doğrultusunda yorumlarsak, bu defa vekalet ücretinde de hır çıkabilir.

Yetki belgesi ile görevlendirilmiş avukat, istifasını müvekkile tebliğ edince müvekkilin telaşını düşünebiliyor musunuz? Hiç centilmence bir davranış olmaz. Birlikte çalıştığımız bir meslektaşım, yetki belgesi koyduğu tüm dosyalara istifa dilekçesi sunmuş ve bana tebliğ ettirmişti. Önce çok gülmüştüm. Sonra da onca masraf yaptı, diye üzülmüştüm.

Pekiyi, istifa dilekçesini savunan/sunan arkadaşlar icra dosyasından çektikleri parayı işveren avukata öderken ibraname de alıyorlar mı? Alsınlar mı?

Başka Bir Yol:

Yetki Belgesi kullanan meslektaş ile işveren meslektaş aralarında şu şekilde protokol yapsalar sorun çözülür mü?

"Avukat Hüsamettin Kesekağıdı ile Avukat Feridun Gölgedeçök aşağıdaki şekilde bir protokol yapmışlardır:

Av. F.G'nin 09.03.2010 tarihinden itibaren yetki belgesi sunduğu tüm dosyalardaki vekilliğinin sona erdiği hususunda taraflar anlaşmıştır. Bu tarihten sonraki aşamalardan sorumlu tutulmayacaktır. Ancak bu tarihten önce herhangi bir suistimal/ihmal var ise Av. H.K.nin yasal hakları saklı tutulacaktır. Av. F.G. bu tarihten sonra dosyalarla ilgili herhangi bir tebligat v.s gelirse durumdan mahkemeyi ve Av. H.K.'yi derhal haberdar edecektir."

Suat Bey,

Yorucu bir uğraş olacağı, diğer yandan hakkaniyete de pek uygun olmayacağı yolundaki düşüncelere katılıyorum.

Ancak;

Maalesef cari mevzuatta tevkil yetkisi vermek ve tevkilin sınırlarını belirlemek noktasında "büro içinden ya da büro dışından" tevkil kavramı yoktur. Tevkil edilen avukat ve tevkil eden avukat vardır.

Dolayısıyla; dosyadan para tahsil eden avukat tahsil ettiği tutarı makbuz mukabilinde kendisine yetki veren avukata teslim etmek zorundadır. Bu zorunluluk Borçlar Kanunu 392. maddenin gereğidir. Makbuz almayan avukat usulüne uygun hesap vermiş sayılamaz ve sorumlu olur.

Diğer yandan "Soyadları tuhaf" avukatlar arasında yapılacak sorumsuzluk kaydı içeren akit, taraflarını bağlar sadece. Müvekkili bağlamaz ve müvekkile karşı, her iki avukat Av.K.171 dairesinde mesul olurlar.

Not: Sizin büronuzda çalıştıktan sonra ayrılan meslektaşımızın istifa dilkeçesini sadece size tebliğ ettirmesi, onu müvekkile karşı cezai sorumluluk bakımından kurtarır ise de, hukuki bakımdan kurtarmaz düşüncesindeyim. Eksik yapmış, ben olsam hem yetki verene hem de müvekkile tebliğ ettirirdim. Masrafı ise, eğer istifam haklı nedene dayanıyorsa işverenden (yani sizden) talep ederdim.