Mesajı Okuyun
Old 09-03-2010, 15:06   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Başka bir tuhaf soru ile sunulan cevap:

Yetki belgesi ile bir vekil tarafından yetkilendirilen avukatın istifa dilekçesini dosyaya sunmadan dosyayı takip etmemesi halinde oluşacak zarardan ve ihmal temelinde Görevi Kötüye kullanmak noktasında cezai sorumluluk bakımından "yetki verilen ve dosyaya bilgi vermeden istifa eden avukat", asıl müvekkile karşı Av. K.171. madde delaletiyle sorumlu tutulmayacak mıdır?

Kanaatimce avukatlık Kanunu 171. madde çok açık olup, müvekkile karşı diğer avukat ile birlikte hukuki anlamda müteselsilen sorumlu tutulacaktır. Cezai anlamda ise "ihmali" nedeniyle Yeni TCK 'da tek maddede düzenlenen Görevi kötüye Kullanmak suçu kapsamında şahsen mesul tutulacaktır.

Maliyeti bir tarafa bırakırsak, mevcut yasal hükümlere göre avukat istifa ettiği zaman durumu hem dosyaya hem de müvekkiline duyurmak zorundadır ve istifasından itibaren 15 gün süre boyunca da dosyayı takip etmek zorundadır. (Av.K.m.41/1) Bu noktada yetki veren avukat ile yetki alan avukat arasında farklı uygulamayı gerektirecek bir hüküm henüz yoktur. (Diye dşünüyorum)

Belki bu durum yetki verilen avukat için pratik ve adil bir durum olmayabilir. Ancak mevcut mevzuat hükümleri çerçevesinde aksi çözüm de mümkün görünmemektedir.

Saim Bey,

171 inci madde sanki aynı büroda çalışmayan iki avukatın birbirlerini tevkil etmeleri hususunu düzenlemiş gibidir. Sizin düşünceniz doğrultusunda yorumlarsak, bu defa vekalet ücretinde de hır çıkabilir.

Yetki belgesi ile görevlendirilmiş avukat, istifasını müvekkile tebliğ edince müvekkilin telaşını düşünebiliyor musunuz? Hiç centilmence bir davranış olmaz. Birlikte çalıştığımız bir meslektaşım, yetki belgesi koyduğu tüm dosyalara istifa dilekçesi sunmuş ve bana tebliğ ettirmişti. Önce çok gülmüştüm. Sonra da onca masraf yaptı, diye üzülmüştüm.

Pekiyi, istifa dilekçesini savunan/sunan arkadaşlar icra dosyasından çektikleri parayı işveren avukata öderken ibraname de alıyorlar mı? Alsınlar mı?

Başka Bir Yol:

Yetki Belgesi kullanan meslektaş ile işveren meslektaş aralarında şu şekilde protokol yapsalar sorun çözülür mü?

"Avukat Hüsamettin Kesekağıdı ile Avukat Feridun Gölgedeçök aşağıdaki şekilde bir protokol yapmışlardır:

Av. F.G'nin 09.03.2010 tarihinden itibaren yetki belgesi sunduğu tüm dosyalardaki vekilliğinin sona erdiği hususunda taraflar anlaşmıştır. Bu tarihten sonraki aşamalardan sorumlu tutulmayacaktır. Ancak bu tarihten önce herhangi bir suistimal/ihmal var ise Av. H.K.nin yasal hakları saklı tutulacaktır. Av. F.G. bu tarihten sonra dosyalarla ilgili herhangi bir tebligat v.s gelirse durumdan mahkemeyi ve Av. H.K.'yi derhal haberdar edecektir."