Mesajı Okuyun
Old 31-10-2008, 13:51   #12
Av.İnci Alfar

Sayın Tiocfaidh, “lakin bu eksik husus sivil kaynaklı bir askeri hakim adayı olarak generallik yolunun size kapalı olması gerçeğini ortadan kaldırmıyor” cümlesi benim için anlamsız, çünkü ben henüz askeri hakim adayı değil, aday adayıyım. Esasen sorum da sivil kaynaklı bir askeri hakim aday adayı olarak mülakatta ne gibi sorular çıkabileceği ile ilgili bilgi almaktı. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Maalesef benim konumumda olan veya askeri hakim adayı olan bir bayan ile forumlarda karşılaşmadım. Sayın Sonat Güvenç’in de belirttiği gibi ben de sivil kaynaklı bir askeri hakimin de yükselebileceğini, ancak genelde askeri kökenli kişilerin tercih edildiğini duymuştum. Bu konudaki görüşlerinize katılmıyorum. Bu forumu okuyanlarda mesajlarınızı okuduktan sonra askeri hakimlerin general rütbelerine yükselemediği için mesleki olarak saygınlıklarının ordunun generallerine göre daha az olduğu veya hakimlik mesleği için de rütbenin saygınlıkla doğru orantılı olduğu şeklindeki kanıların oluşmaması için, özellikle fakültede okuyan veya mesleğe yeni başlayan arkadaşlarıma örnek olması açısından şunu belirtmek isterim askeri olsun sivil olsun hakimlerin her yerde belirli bir saygınlığı ve ayrı bir statüleri vardır, hakimler bağımsızdır ve kendilerine en başta Anayasa ile sağlanmış güvenceleri vardır. Bilindiği gibi hiçbir kurum ve kanun Anayasaya aykırı olamaz. Saygılarımla…